| ionescuandrada2000 a întrebat:

Buna TPU! M-a intrebat verisoara mea ce romana trebuie sa citeasca in vara asta pentru clasa a VI-a.

P.S.:Vrea exemple de 10 romane(frumoase!). REPEDE!

3 răspunsuri:
| lacrima15 a răspuns:

Regina sudului - de Arturo Perez Reverte
Jules vrene
"Cel mai iubit dintre pamanteni"

"Notre Dame de Paris"

"Dama cu camelii"

"Enigma Otiliei"

"Fata care s-a jucat cu focul"

"Buna seara, Melania!"

"Rusoaica""Cel mai iubit dintre pamanteni"

"Notre Dame de Paris"

"Dama cu camelii"

"Enigma Otiliei"

"Fata care s-a jucat cu focul"

"Buna seara, Melania!"

"Rusoaica"twilight, new moon, eclipse, breaking down, contele de monte-cristo, leaganul mortii, crima si pedeapsa, singur pe lume, micul lord, 2 ani de vacanta, dama cu cameliilove struck, blues pentru o pisica neagra, ion, mara, la tiganci, baltagul, Marile sperante " de Charles Dickens oti citii ceva de Mircea Eliade "Domnisoara Cristina","Sarpele", "Maitreyi" o sa-l ai si l-a scoala etc. Marin Preda "Morometii", "Intrusul". Victor Hugo "Mizerabilii". si de ce nu si William Shakespeare "Romeo si Julieta" si "Inblanzirea Scorpiei" si cred ca ajunge pentru un moment.

| lacrima15 a răspuns (pentru lacrima15):

Mmm chiar nu mai stiu... sa citesca si ce i-a recomandat scoala

| lacrima15 a răspuns (pentru lacrima15):

Funda te rog :*