| Madalynutza28 a întrebat:

Puteti sa imi dati cele mai frumoasae expresii, cuvinte orice din Limba Romana? Vreau sa scriu o poveste (am mai scris ), dar am nevoie de multe expresii frumoase, foarte frumoase si cuvinte! FUNDA*****
( Chiar daca nu am ales bine categoria va rog sa imi raspundeti la intrebare )

Răspuns Câştigător
| MadyHS18 a răspuns:

"Parca e acelasi freamat adormitor de acum..."
"In umbra destramata de toamna"
"Ploaie de lumina"
"Era o dimineata stranie"
"Jocuri de scantei sticloase"
"Glasul lui/ei ma leagana..."
"Cei doi ochi mititei pe un obraz roscovan"
"...iar in surasul de pe buzele lui ascutite (fine, moi, delicate, mici, mari, dulci...etc) totdeauna e ceva ce-ti deschide sufletul "
"Cand privea linistit ori suradea, erau albastri verzi ca aripioarele de libelula"
"Zambea linistit, cu o veselie trista in privire"
"Vesnic e zambitor, te intampinau dintii albi ca doua siraguri de margele"
"Floarea rosie pe care o formau aceste buze tinere trebuie sa fie uneori amara la gustat"
"Ochii negri ca mura"
"Focul palpaie, cateodata pocneste de-arunca spuza in sus" (daca sunt scene romantice big grin )
"Lumina balaie ca mierea"
"Dimineata curata si insorita"
"Totul era proaspat si curat sub cerul albastru "
"Din albastrul sters al cerului, soarele alb, de fierbinte ce era, ploua cu foc"
"Soarele poleia lumea in aur cald si tremurator"
"A inceput ploaia din cerul posomorat"
"Mai statea cateva clipe in fata... "Tristetea i se citea pe fata"

Mai am dar nu stiu exact ce fel de poveste, de ce e legata si pe cei vrei sa te axezi. Daca sunt bune zi. Mai pot sa-ti dau big grin

6 răspunsuri:
| BlackChocolate1 a răspuns:

"Ce frumosa esti, cand te barbieresti!
Te razi mereu, cu bicul meu
Vai de capul tau!"-nu e chiar o expresie dar poti extrage ceva din asta. laughing laughing big grin

| MadyHS18 a răspuns:

Ce fel de expresii?

| Madalynutza28 explică (pentru MadyHS18):

Pai niste expresii frumoase care se pot folosi in povesti

| Dragoș_Rodica_M._1981 a răspuns:

Chiar ca is bune

| MăDy_Madalina_1998_MnmN a răspuns:

Daca mai vrei, a m mai gait cateva.
"Incerc din rasputeri sa creez impresia unui calator sofisticat" (in caz ca esti in avion... etc...intelegi tu"
"Era una dintre acele zile cristaline de vara"
"ultimele frunze incapatanate ale toamnei"
"Am cercetat din ochi bancile pline de oameni ce stajuiau aleea spre centrul parcului"
"Acest poet simfonic al pamantului e muntele..."
""Dar inainte de apusul soarelui, cand lungi si rosiatice raze il izbesc din plin"
"noaptea-i dulce-n primavara, linistita, racoroasa"
"Cerul dispare sub mari insule de nori"
"Luna sta alba pe cerul fara pata"
"Privesc in jos, spre pervazul ferestrei, in timp ce o lacrima il loveste, urmata repede de alta"
"Cu ochii arzand stiam ca..."
"Imi amintesc cu nostalgie de..."
"Pe de alta parte, acest strain atragator nu e chiar..."
"Arata foarte bine, dar are un aer salbatic si ciufulit."
"Simt ca alunec intr-o stare de somnolenta"
"Aer misterios"
"Dar intr-un anumit fel, e atat de fermecator incat mi-e jena sa..."
"Miroase aprospat"
"Frunzele fac un mic joc in fata oamenilor care se plimbau agitati prin parcul..."

Ma plictiseam si m-am gandit sa-ti mai dau cateva. Apropo, daca ai povestea pe net as vrea sa o citesc si eu daca nu te superi big grin.
Sper ca sunt bune si acestea. Cum am mai zis daca mai ai nevoie de expresii legate de ceva anume zi. Te pot ajuta cu deosebita placere.
PS:Scuze daca am mai gresit cate un cuvant.