| joghu22 a întrebat:

Revin cu o problema. Sunt in clasa a 7a. Dirigintele meu are ceva cu mine. Am iesit intr-o zi la tabla, am rezolvat corect exercitiul, si mi-a pus 5. Are tot timpul ceva cu mine. De exemplu, cand ies la tabla unii copii mai buni, cand se incurca, ii ajuta. Dar cand ies la tabla unii copii mai slabuti ii cearta si le pune nota mica. Si din cauza lui parintii mei sunt dezamăgiți de mine. Si mereu ma intimideaza cand iau nota mica, ma ameninta si ma face sa ma simt prost. Eu de fel, stiu matematica, dar ma pierd din cauza lui. Ce pot face?

2 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Dirigintele tau nu are absolut nimic cu tine, personal. Ci are o problema vizavi de bagajul de cunostinte pe care il detii la materia lui, iar notele vor fi mereu justificate, din orice punct ai privi situatia. Chiar si cel mai timid elev al clasei poate lua note mari daca are pregatirea necesara. Problema e la tine. E simplu. In loc sa cauti scuze in profesori sau parinti, invata matematica.

| joghu22 explică (pentru Lostlyric):

Vă rog frumos să nu mă invinovatiti pe mine. Eu știu matematică destul de bine, chiar îi demonstrez acest lucru, dar el nu este mulțumit deloc. Și mereu mă amenință. Este normal, să ies la tablă, să rezolv exercițiul foarte bine, iar el să imi puna 5?