| RAY a întrebat:

Ce nivel de trai ai? Credeti ca se poate trai decent si in Romania? aveti de gand sa plecati si in ce tara?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Din perspectiva mea in Romania poti sa traiesti binisor daca esti patron sau ai primit vreo mostenire ca altfel nu ai cum sa ai casa.Iti vei permite o chirie daca locuit vreo 3 ca daca e sub 3 platiti chiria dar nu mai mancati si nu mai aveti utilitati, ca sa iti iei un aragaz sau o centrala trebuie sa te imprumuti la banca, ai igrasie deoarece daca stai la etaj mai inalt nu iti permiti sa inchiriezi o schela sa iti izolezi iar baba de sub tine nu te poate ajuta ca nu ii ajunge nici ei pensia chiar daca ii spui ca ii faci si ei, iti cumperi masini doar la mana a doua pe care dai mai multi bani sa o repari decat dai se o cumperi deoarece te gandesti deh o repar treptat da cand o cumpar dau toti bani o data de unde, lucram de 15 20 de ani la aceias firma +ore suplimentare suportand caldura infernala, ger ca sa ne dea aceias zece mil si suportam toti cocalaro care merg un an doi pe dincolo cu jula si cersitul sau tarani care si-au vanduto oile si ajung patroni la oras care te comanda iti da ordine si probabil si picioare in fund tie care deja ai facut scoleoza, cancer osos, persforare de plamani si rinichi ca sa iti platesti in p...a mea centrala ce ai luat-o in rate sa nu iti inghete copii de frig in casa si probabil mai ai si studi superioare si acel taran si-a facut 3 viloace si si-a luat 5 masin pe spatele tau

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Daca treci prin scoala degeaba, normal ca nu poti avea un trai decent.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu persoane cu facultate care muncesc pe un salariu de nimic deci nu e neaparat scoala cauza ci salariile si faptul ca tara asta merge pe dos se fura si iar se fura ca sa isi umple hoti si burtosi buzunarele sa traiasca bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Le stiu si eu pe alea, Bioterra, Cantemir, Titulescu, Valahia. Daca te duce mintea, n-ai cum sa nu traiesti decent.

56 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Aici nu ai cum sa ai un trai decent daca nu tragi țepe si furi la greu. Cel mai probabil, o sa plec in Canada dupa ce termin o facultate aici.

| Drimmero a răspuns:

Decent pot sa zic, adica ma descurc, nu ma plang.

Se poate trai,, cu ambitie si cu determinare.
Eu sincer sa fiu, as vrea sa ma mut definitiv in Germania, poate si in Anglia sa merg.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ai masina? stai in chirie? isi permiti un concediu? ai venituri mai mari de 2000 de ron?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Da, nu, da,, depinde

| RAY explică (pentru Drimmero):

Daca stai singur, o duci ok, daca nu bei, fumezi, jocurii la aparate, chiria e o problema peste tot si in Germania 500 de euro plus avans pe 3 luni

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Viata in Occident e scumpa, mult prea scumpa, apartamente scumpe si trebuie sa te orientezi pentru o munca ok, cu studii multe ca sa traiesti acolo.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Tu ai studii man nu e o problema

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Din păcate mulți se duc fără studii, ca sclavi, pe acolo.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ei ce zic, ca pleaca din Romania sa lucreze, in speranta ca in Germania se castiga mai mult sau in Anglia, dar din contra,, muncesti de 2 ori mai mult, traiul e mai scump acolo si ramai cu buza umflata.

| RAY explică (pentru T0T):

Decat in saracie mai bine ca sclav acolo, studiile =banii de unde

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am minimul accesibil, cu Bac-ul nu mai faci multe. Tu ai Bac-ul?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Vreau sa fac si programare ca numai se strica asa multe pc urii, ce paradox

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Foarte bine asa, viitorul IT-ist.

E foarte bine platita munca asta, totul se face acum pe calculator, de la tranzactii pana la ce vrei tu.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Sau pe smartphone, lumea s-a cam mutat acolo

| RAY explică (pentru Drimmero):

Tu primesti felicitarile mele, ciudat ca vad niste erorii

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Le primesc... dar apoi vad ca imi trimite altul cu numele tau, cineva care nu mai intra din august pe aici.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Stiu asta https://www.tpu.ro/utilizator/acaim
ciudat,si eu vad asta, faza e ca am cerut scimbarea numelui iar sistemul vede 2 useri cu acelasi nume

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cand vreau sa-ti trimit tie, desi aleg sa-ti dau tie)))) ma trimite la el, e ciudat rau de tot, schimba-tu tu numele, baga un numar ceva.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Imd trimit mesaj la admin

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Foarte bine sa faci, e un bugg din sistem

| RAY explică (pentru Drimmero):

In mod normal sistemul nu ma lasa sa pun Ray dar eu am cerut asta, hai sa vedem la mesaje cum e

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tot la el ma trimite, nu stiu ce are.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Daca masina e un crieriu al vietii decente, atunci sunt un sarantoc. Masina e o pacoste. Te uiti un pic in jur si vezi ca toti cretinii care habar nu au sa conduca si se mai si pling cand trebuie' sa dea 1000 RON sa puna gume de iarna au masini... tragi concluzia sanatoasa ca mai bine nu. Mergu cu taxiul cand ma grabesc un pic, pe jos sau cu transportul public in alte cazuri. Faceti o vizita in Suedia sau Elvetia sa vedeti ca civilizatia si bunastarea nu sunt legate de mormanele astea nenorocite de tabla. In rest, cistigam amindoi binisor peste 2000 RON (fiecare, nu la un loc, haha). Apartament proprietate personala, concediile mai greu din cauza timpului si a unor probleme de sanatate ale sotiei, mai si donam un 10 la suta celor ce chiar merita si au nevoie. Asa cum ar trebui sa faca oricine si nu din motive religioase, ci de dinamica financiara, logica, karma. Banul e doar un mijloc care azi e, miine nu. Recunostinta cuiva si satisfactia ca ai facut o fapta buna si ea se va intoarce inzecit, nu neaparat in directia ta, cit in societate, sunt nepretuite.

| T2LS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Asa cum ar trebui sa faca oricine si nu din motive religioase, ci de dinamica financiara, logica, karma." - serios? Nu dai din motive religioase, dar dai ca să poți dormi bine noaptea când pui capul în pernă. Am înțeles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T2LS):

Vrei sa spui ca tu faci fapte bune doar din motive religioase?

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus eu asta? Sau am spus de fapt cumva ca fac de fel fapte bune?

| GoldenZenith a răspuns:

Nici prea, prea dar nici foarte, foarte. Da. Nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania nu mai e de trait pentru ca este o tara de **** din toate punctele de vedere, populatia e de rahat.

| Superior a răspuns:

Decent,am stransi 45.000$ pentru masina si inca un apartament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Zici ca i-ai facut tu dupa cum ai raspunslaughing)

| Clorox a răspuns (pentru Superior):

Parca aveai 16 ani...

| AnastasiaK a răspuns:

Daca lucrezi pe programare, poti trai foarte bine si in Romania. Probabil e valabil si pentru alte domenii, dar nu le stiu happy Nu am de gand sa ma mut definitiv in alta tara. De plecat poate, dar temporar si nu din cauza nivelului de trai.

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

Aici ai dreptate, in domeniul asta se castiga si in constructii, 100 de ron pe zi

| AnastasiaK a răspuns (pentru RAY):

Mi se pare putin 100 pe zi... Nu foarte putin, dar in mod sigur nu as spune ca e un castig bun

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

Dar cat ai vrea?

| AnastasiaK a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce sa zic. Daca vorbim de un programator cu venit lunar, minim 1000 euro pe luna. De constructii nu stiu ce sa zic sincer, dar pentru programare 100 ron pe zi mi s-ar parea putin. Bine, acum depinde de multi factori. Sunt si programatori cu 500 euro pe luna...

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

M-am referit la constructii 100 ron ziua

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mie mi se pare decent pentru Romania, pentru un incepator.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Care salariu? Vorbesti despre programare, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, pentru un incepator in programare, 2500 e putin?

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca prin incepator intelegem o persoana abia iesita dintr-o facultate de profil, care se pricepe bine la ce face(nu neaparat foarte bine sau extraordinar), da, mi se pare putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Salariul creste odata cu experienta.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu... Ti-am zis, mie mi se pare putin. Se poate ca tu sa ai dreptate si sa fie decent, nu stiu care e media. In orice caz, eu nu am luat in considerare ideea de a lucra la stat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate trai chiar mai mult decat decent, doar lenesii nu reusesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea(cand voi fi mare) sa merg in Japonia, in Pyongyang.De asemenea, si in Romania e binisor.E rau doar ca sunt multi tigani aici.

| FoxyM a răspuns:

Hey! Eu, unul decent dar se poate si mai binewinkingIn Romania mai greu, aici traieste care poate, iar care nu...cine stie.Sa zic ca as vrea sa merg in Anglia chiar daca ploua mai mereu, dar imi place sa vorbesc engleza si sa o aud pe a lor cu accentul ala superbig grin, si Olanda pentru ca e o tara asa frumoasa si plina de flori si mori de vant, cunoscuta ca tara acestora.happy

| AndreiWeisz a răspuns:

Un nivel decent as zice, de clasa mijlocie.

| D3I3 a răspuns:

Minunat. nu locuiesc în România rolling on the floor)) Salut, vecine! rolling on the floor (cine s-a prins unde locuiesc)
Dar trăiesc decent, nu mă plâng. asta pentru că eu nu muncesc, momentan nu am vârsta legală pentru muncă.

| T2LS a răspuns:

Dacă îți pui un plan în cap pentru ceea ce vrei să dobândești și din care să te descurci o viață în treagă încă din adoleșcență, și dacă reușești să îți pui în aplicare planul până la bun sfârșit, poți să trăiești mai bine decât trăiesc alții prin țări străine mințindu-se că le merge bine. Domeniul transportului - se câștigă foarte bine dacă ai firmă personală, care nu este o mare pacoste de realizat; tot ceea ce ține de IT în ziua de azi, se pune mare accent pe ea. După cum ai zis și tu, RAY, se câștigă bine și la construcții. Cel puțin tatăl meu a lucrat o perioadă în domeniu și puteai să trăiești mai bine decât îți poți imagina din meseria asta. Bineînțeles, dacă îți place să stai toată ziua pe acolo. Alte domenii sunt destule, și nu trebuie să pleci AFARĂ DIN ȚARĂ pentru a trăi mai mult decât decent în țară. Doar ăia care vor totul pe tavă se plâng. Mă rog, cei mai mulți dintre ei.

| stefiiii3 a răspuns:

Din cate se intampla in aceasta tara.mi se pare ca nu este un trai prea decent. Romania este o tara foarte frumoasa, dar noi oamenii suntem niste nesimtiti...eu, mai nou, prefer sa merg la munte decat la mare, deoarece plaja este foarte murda+ ca in unele zone apa este plina cu alge. Daca as vrea sa plec undeva ar fi Anglia, acolo este sora mea si verisoarele mele, as avea un trai mai bun acolo.
Daca ai sansa de a pleca FA-O! e cel mai bine pentru tine.
Per ca te-am ajutat happy

Naspa. Casa se darama pe noi, n-avem conditii, nici bani si asta doar din cauza lui "tata".

| Sandor12921 a răspuns:

Poti sa traiesti mai bine ca in toate tarile, crede-ma, la 18 ani, am deschis prima mea firma, de transport marfa, iar acum la 19 ani si 4 luni, am un venit de cateva zeci de mii de euro, toate acestea fiind posibile in Romania, de ce? Simplu, este o tare care a ramas in urma, cam mult timp, iar in momentul incare creste, e normal ca mediul privat sa creasca super bine. Iar un al doilea motiv, prin care poti profita de aceasta tare este relieful, mai spune-mi tu mie o tare asa de diversificata. Cu putina munca iti poti deschide o pensiune, in mediul rural, pe care sa o promovezi bine in mediul online si in orase, iar dupa putin timp sa vezi ce bine vei trai. Nu nu m-am gandit niciodata sa plec in afara, am fost insa de foarte multe ori, dar mediul de afaceri de acolo este deja stabilit, bine, se pot face si acolo afaceri, foarte profitabile. (Nu am spus asta ca sa ma ''dau mare'') In concluzie, in Romania se poate trai super, asta daca ai ambitie, disciplina si nu te iei dupa unii care spun, munceste doar pentru buget, nu, nu e asa, mediul privat detine cea mai profitabila parte a ecnomiei. Daca vrei mai multe detalii, sau idei de afaceri, te astept pe privat. Poate, iti vei da seama in ce tare frumoasa si cu neliminate oportunitati traiesti?

| Borza_Stefan_1985 a răspuns:

In Romania daca nu esti un om important nivelul de trai e DECENT, dar mai bine e sa pleci in alta tara europeana, unde orice slujba e bine platita. De exemplu eu sunt in Elvetia, sunt tamplar si castig cam 2000 de euro pe luna.