| Girafavsudmf a întrebat:

stiu ca daca iti cumperi o casa in America vei primi rezidenta dar daca imi iau una dintre cele mai ieftine case in America undeva la 4000$ o sa primesc rezidenta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bag sama ca tu nu poti aface diferenta intre o chirie lunara de $4000 si cumpararea unei case de $400.000.
Findca nu exista casa in America la pretul de 4000 dolari, aceea este chiria pe care trebuie sa o platesti luna, ca sa poti locuii acolo ca chirias.

| Wr3nch a răspuns:

Fals. Nu primesti rezidenta daca iti cumperi o casa. Primesti o viza smechera daca bagi un million de dolari intr-o afacere privata sau 500.000 intr-un fond regional.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mai simplu e sa te casatoresti cu cineva de acolo laughing
Ai vazut emisiunea "90 days fiancee" sau cum se numeste?

| TheGentleman a răspuns (pentru Furnicuta000):

Furnicuță, nu este așa simplu să te căsătorești cu cetățenii americani. Trebuie să convingi statul că nu te măriți/însori pe interes, plus o grămadă de analize care să ateste că ești sănătos... mulți imigranți ilegali traficanți încearcă să pătrundă în SUA prin mariaj... deci nu-i floare la ureche.

Programul work and travel (dacă-i licean sau student l-ar ajuta mai mult)

| Furnicuta000 a răspuns (pentru TheGentleman):

Pai si cum poate sa ramana acolo dupa work and travel?

| TheGentleman a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dacă este bun, poate să se înscrie la facultate/colegiu acolo (și să acceseze bursă de studiu care să-l ajute să-și mai plătească din taxele de studiu) sau să găsească un angajator serios care se va ocupa de cele necesare.

Este greu și riscant, însă dacă reușești ai parte de o viață frumoasă și respectată