| offline a întrebat:

Stiu ca nu avem voie sa punem intrebari legata de temele scolare sad, dar chiar am nevoie. Am cautat in mai multe manuale de diferite clasa si pe internet si nu am gasit nicaieri definitii pentru,, scrisoarea, cerere, telegrama si invitatie ). Poate ma puteti ajuta happy. Multumesc si sper sa nu fie stearsa intrebarea sad, chiar am nevoie de aceste definitii. Dau fundita big grin!

2 răspunsuri:
| Claudiiss .‹3 a răspuns:

1. Comunicare scrisă trimisă cuiva prin poștă sau prin intermediul unei persoane; epistolă, răvaș. ◊ Scrisoare de credit = document prin care un bancher sau o bancă cere altui bancher sau altei bănci să pună la dispoziția purtătorului o sumă de bani. ♦ (La pl.) Culegere de corespondență având valoare literară sau istorică. ♦ (La pl.) Operă literară în proză scrisă sub formă de corespondență. 2. (Înv.) Faptul de a scrie; ceea ce este scris. 3. (Pop.) Scris1 (2). 4. (Înv.) Hârtie scrisă, document, act. ◊ Scrisoare de acreditare = document prin care se atestă calitatea unui diplomat de a reprezenta un anumit stat în relațiile cu un alt stat. Scrisoare de trăsură = act care conține condițiile intervenite între cel care expediază o marfă și cel care o transportă (serviciul de coletărie, poștă etc.); fraht. 5. (Înv.) Scriere (3). – Scris + suf. -oare.
Acțiunea de a (se) cere și rezultatul ei. 1. Solicitare; rugăminte. 2. Pretenție, exigență; revendicare. 3. Căutare, cerință; cantitate de bunuri și de servicii necesare pentru a acoperi consumul. ◊ Cerere solvabilă = (în economia de mărfuri) cerință de mărfuri și de servicii pentru care cumpărătorii dispun de mijloace de plată. ◊ Loc. adv. La cerere = când se cere, când se solicită. 4. Sesizare adresată unui organ de jurisdicție sau unui alt organ de stat pentru valorificarea, recunoașterea sau apărarea unui drept. ♦ (Concr.) Petiție. 5. (Tehn.; în sintagmele) Cerere de oxigen = cantitate de oxigen consumată într-un anumit timp de o apă care se scurge prin canale, atunci când este supusă unui proces de curățare biologică. Cerere maximă de putere = valoare maximă a puterii care se cere unei centrale electrice, într-un interval de timp limitat. – V. cere.
. Comunicare (scurtă) la distanță transmisă prin mijloacele cele mai rapide (telefon, telegraf); formularul pe care este scrisă această comunicare. [Var.: (înv.) telegrám s. n.] – Din fr. télégramme.
Faptul de a invita sau de a fi invitat; chemare; convocare; poftire. ♦ (Concr.) Document special tipărit, bilet sau scrisoare scurtă prin care cineva este invitat undeva. [Var.: invitațiúne s. f.] – Din fr. invitation, lat. invitatio.

| Jєรรเςค a răspuns:

Scrisoarea cererea si... sunt obiecte de comunicare de exemplu daca vrei sa ii spui cuiva un mesaj important si nu ai calculator si nu iti merge telefonul ii trimiti un mesaj care intr-o zi sau mai mult (depinde distanta) scrisoarea ta va ajunge la destinatie sau ai o factura sau ceva care vine de la o companie vine prin posta.

deci scrisoarea este un alt mod de comunicare(altele sunt internetul, telefonul.etc)
funda pls