| elishaa a întrebat:

Trebuie sa fac un sondaj pentru vineri si fiindca nu am cum sa intreb destule persoane pana atunci, as dori sa raspundeti la aceasta simpla intrebare: Ce credeti despre Talmud? (aspecte pozitive si negative). Daca nu stiti ce este Talmudul, puteti sa va informati de aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Talmud (as recomanda sa va uitati peste el mai intai).
Multumesc mult! Dau funda la cel mai consistent raspuns.

P.S. Daca mai apare intrebarea pe un alt cont este din cauza ca am postat acolo mai intai, dar nu s-a postat.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Singurul aspect negativ la care ma pot gandi e faptul ca Talmudul contine invataturi transmise prin "viu-grai", ceea ce inseamna ca e posibil ca anumite parti din invataturi sa fi fost interpretate in alt mod decat cel intentionat sau ca altele sa se fi pierdut pe parcurs. Multe dintre acestea (jumatate, de fapt) nu mai sunt valabile si nu se mai pot aplica in ziua de azi (ma refer la cele 613 "mitzvoth"). In rest, reprezinta textul central al iudaismului si contine informatiile de baza, pe langa Torah. Personal am o parere buna, l-am citit si multe dintre invataturi mi se par utile, concepte dupa care te poti ghida, in afara celor care nu se mai aplica in ziua de azi.

| elishaa explică (pentru thegatekeeper):

Multumesc pentru raspuns

4 răspunsuri:
| Cr1st1ii a răspuns:

Parerea mea despre acest scris este urmatoarea: + scrierea apropiata si restransa care necesita mai putin spatiu pe foaie. - erau dupa parerea mea scrierea grea a acelor heroglife.

| elishaa explică (pentru Cr1st1ii):

Multumesc pentru opinie.

| Cr1st1ii a răspuns (pentru elishaa):

(y)