| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU.
Voi ce faceti cand nu aveti somn?

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Depinde daca vrei sa dormi sau nu. Daca nu vrei sa dormi, poti citi o carte, sa asculti muzica, sa te uiti la un film sau la un serial. Daca ai carnet si masina, poti sa iesi la un night ride sa te bucuri de luminile orasului, cu muzica preferata in difuzoare, adevarata terapie!

| anonim_4396 explică (pentru StefanChriss):

Vreau sa dorm, sunt moarta de obosita dar chiar si-asa nu mi se inchid ochii

| StefanChriss a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa renunti la ecranele cu lumina albastra, cu jumatate de h inainte de somn. Sa faci un dus fierbinte si apoi sa te bagi in pat, iar temperatura camerei sa nu fie prea ridicata, undeva pe la 22 de grade; important este sa nu-ti fie cald. Uneori m-a ajutat si sa ascult meditatie ghidata audio, alteori mi-am pus diverse sunete, ploaie/valuri/padure ce-ti place tie.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Suferi de insomnii, trebuie să te tratezi.

32 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să am somn?
Număr de la 1000 în jos, invers, 999, 998, urmărind respirația.

| Drimmero a răspuns:

Pierd vremea, ba Youtube, ba altceva si tot asa, ba mai comunic cu cineva cunoscut

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mereu am somn.

Dar cand nu am... ma gandesc la prietenii mei imaginari din copilarie care mi-au fost alaturi sad

| Mosotti a răspuns:

Fac ce imi place ca si ziua.

| Simpatic a răspuns:

Un somn odihnitor inseamna intreruperea oricarei activitati de genul stat la tv, uitat pe net. Cand vrei sa dormi de preferat sa fie inainte de ora 24 te bagi in par cu lumina stinsa si pe intuneric si lasi orice gand deoparte, incerci un fel de meditatie dar contrar ei sa nu te gandesti la absolut nimic, iti golesti mintea de orice ganduri.
Pe de alta parte sunt destui care nu probleme de somn si adorm cu tv-ul aprins sau cu telefonul in mana, dar nu toti suntem asa, nu toti adormim usor.

| Celcestietot a răspuns:

Nu prea mi se întâmplă, când vreau sa adorm, adorm, mi-am evoluat corpul la capacități supraomenești, no joke.

| Sofer a răspuns:

Ma uit pe TPU/Facebook /YouTube.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Gătesc în timp ce dansez prin bucătărie până mă plictisesc.

| Dismally a răspuns:

Eu mereu adorm foarte greu, m-am obisnuit sa stau cam 2 ore dupa ce ma bag in pat... Ma gandesc la diverse lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Eu stau si 3 ore...si nimic...

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu poate stai uneori, eu stau mereu big grin

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

De cateva luni stau in fiecare noapte asa. Foarte rar cand adorm normal

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fie un motiv, ceva care a cauzat aceste insomnii, gaseste-l, rezolva-l si vei scapa de ele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dismally):

Foarte tare, asta înseamnă că ești o persoană fericită. happy

| Dismally a răspuns (pentru Celcestietot):

As fi mai fericita daca as adormi in cateva secunde laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mi se intampla sa n-am somn, dar ai putea incerca sa citesti o carte inainte de culcare. Poate motivul pentru care nu ai somn e stresul. Incearca sa te calmezi si sa-ti relaxezi tot corpul cand te pui sa dormi si nu te gandi ca vrei sa adormi. Gandeste-te la alte chestii si somnul o sa vina de la sine.

| Marius22222222222 a răspuns:

Ia de la farmacie senator pc.nu iti trebuie reteta, nu da dependenta si e foarte bun.tio zic eu care nu adormeam decât la 5 dimineata

| CleanHeart a răspuns:

Nu se prea intampla in cazul meu laughing dar in cazuri rare cand mi s-a lucrul asta am citit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă uit la un film, ascult muzica sau rad la clipurile lui capitan dark.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt obosita dar nu pot adormi...ce ciudățenie mai e si asta? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, e un paradox nu ti se intampla doar tie, e din cauza gandurilor, a grijilor, unele regrete din trecut, proiectii mintale din viitor. degeaba esti tu obosita daca noaptea mintea nu este odihnita si in mintea ta e doar galagie mentala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In ultima vreme nu am mai fost stresata sau ceva dar cred ca mintea mea lucreaza acolo in liniste si pe mine nu ma lasa sa dorm rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bea ceai de paducel indulcit putin cu miere si nu te mai uita la tv /pc inainte cu 2 ore de a adormi trebuie sa repeti asta cateva zile. daca nici asa nu functioneaza pune pe cineva sa iti faca un masaj relaxant cu 30 de minute inainte sa dormi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intru pe TPU, ascult muzica pana adorm. Vorbesc cu prietenul meu(mai mult eu și el doarme). Mai nou ma joc among us

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ști că ai probleme cu somnul nu mai bea absolut deloc energizante, cafea, ceai verde, cola etc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inainte nu aveam...ma culcam si la 23... dar de ceva timp nu mai pot sa adorm. Cafea beau doar o ceșcuță mica dimineata, cola nu mai beau, energizante nici atat

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai bea deloc cafea inlocuiesteo cu sucuri naturale, și așa faci orele online nu trebuie sa te duci la faculta.

| Tehno21 a răspuns:

Ma uit la Trasnitii in nato, stau cu tovarasii pe discord la caterinca, ma uit pe yt ma mai documentez despre diferite chestii care ma aiuta in viata si dezvoltare personala, ascult manele.

| terraplanagemdovaulda a răspuns:

Calimanesti-Caciulata va propune
Piscine Oltul – 2 piscine exterioare si 2 interioare cu apa termala, modernizate, situate in incinta bazei de tratament a Complexului Balnear Cozia. De asemenea, piscinele oltul comunica cu Cozia Aqua Park prin intermediul drumului de acces, situat de-a lungul falezei raului Olt.

Facilitati: Piscine interioare si exterioare dotate cu tobogane, instalaţii moderne de hidroterapie, jeturi de apă, jacuzzi.

Divertisment: în sezon program de animație la piscină (aquagym, jocuri și activități pentru copii), concursuri de volei.

Program (Aqua Park – Zona A): Luni-Joi si Duminica: 09:00-20:00;
Vineri si Sambata: 09:00-21:00.