| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpăr un laptop in viitorul apropiat. Lenovo este o firma buna?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu lucrez in domeniul IT si afirm faptul ca Lenovo nu este o firma rea, si eu am Lenovo si merge bine il am de 3 ani si jumatate, in princpiu se strica hardul in timp =asta e valabi la toate, de asta recomand obligatoriu SSD, ce am mai intalnit eu?
la unele lea cazut suruburile =erau ieftine
nu mergea hardul =era vechi laptopul era normal

acelasi probleme tehnice ca la toate

HP unele se inclazeau rau

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Depinde ce vrei sa faci cu el, adica pentru ce vrei sa il folosesti si cat timp sa iti dureze.

| Alex1929386543 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru documente scolare in general

| Celcestietot a răspuns (pentru Alex1929386543):

Produsele lor sunt bune pentru 2-3 ani, apoi nu se mai merita folosite. Daca il folosesti doar pentru scoala, atunci merge sa iti cumperi de la acestia.

| Endoryus a răspuns:

Nu te lua dupa primul raspuns ca e paralel rau de tot.
Am un Lenovo ThinkPad de 10 ani ( printre altele ) si chiar si-a meritat banii. Saptamanile trecute l-am scapat pe jos si a trebuit sa schimb HDD cu un SSD(alegerea mea SSD) si gata. Singurii bani bagati in el in 10 ani. A avut Win7 dar am instalat eu Win10 acum 3 ani. Pentru ce vrei tu nu ai treaba.

| Celcestietot a răspuns (pentru Endoryus):

De ce este paralel rau de tot, imi poti explica si mie?

| Endoryus a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca sa scoti un numar atat de specific de ani din fund mi se pare aiurea de tot. Ai tu experienta cu laptopuri de genul? Cu mai multe branduri printre care si asta? Mai multi ani la rand? Sau ai auzit la altcineva? Vezi ca ajungi ca Anastasia si Sierra, raspunzi doar sa te afli in treaba.

| Celcestietot a răspuns (pentru Endoryus):

Pai stai putin, ca tu ai spus de primul raspuns, iar acum te referi la al doilea. Ok, atunci. Sunt totusi informat in legatura cu laptopurile (in masura mea, la fel cum altul este in masura lui), am experienta cu anumite branduri i̲n̲ m̲a̲s̲u̲r̲a̲ m̲e̲a̲, pot recomanda chiar ceva mai bun, da, cunosc personal cazuri in care cei care au achizitionat deviceuri de la Lenovo nu au fost multumiti decat pentru o scurta perioada de timp, 2-3 ani, ca o medie. Tu oricum nu ma suporti aici pe site, arunci asa cu niste cuvinte din rautate, macar raspund sa ajut omul atunci cand este cazul si nu dau raspunsuri serioase in care sa aberez. Tin minte cand spuneai tu ca de la 15 ani trebuie sa pleci la munca, asta da logica... sau nu. Macar spune-mi in fata ce nu iti convine, nu da pe la spate, asa cum ai mai facut si prin alte comentarii, chiar de au fost ele putine.

| Endoryus a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum ajuti omul, din auzite? Ca toti desteptii de aici. Repet, de asta exista "destepti" ca alea 2 mai sus care le-am pomenit. DIn auzite am aflat si eu prostii. Ca un HDD extern are viata doar 4/6 ani. Am unu de 7 ani jumate care inca merge bine. Ca masinile noi sunt cele mai bune, am tras teapa asta cu un Nissan, de asta nu mai vreau sa aud de ele. Cu laptopuri care sunt bune/proaste. Am si avut pe maini Asus, Toshiba, Compaq(astea au fost cele mai varza sa fiu sincer) si Lenovo.Mai am o gramada de scris dar nu stau acum, oricum nu ai citi. Auzitul nu coincide cu ce ai tu in fata, in mainile tale. Restul e cancan. Si faza cu 15 ani, serios? Mai bine la 30 de ani in casa cu parintii, nu? Sau munca de sezon sa invete valoarea unui ban le sta in gat. Nu raspunde. Nu ma doare parerea unuia cu desene la avatar. Nu te mai pomenesc stai linistit, nu vreau sa te am pe constiinta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Endoryus):

Nici nu trebuie sa te doara, ai inteles totul pe dos. Nu iti voi mai raspunde de acum in colo, stai linistit, dar nu eu am fost cel care facea referire la mine prin comentarii, dar tu te ataci la unul sigur pe care ti l-am dat in viata mea. Ok, am inteles cum sta treaba, Gregory House, tu inseamna ca ai wallpaper-ul de pe telefon cu blocuri sau cu bancile din parc, cred ca le faci poza tu personal si ti le pui, ca altceva nu imi pot imagina ce poti avea, ca arta nu iti place. De parca avatarul reprezinta inferioritatea, doctore...

| Endoryus a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu ai evitat subiectul intrebarii din cate observ. Te-ai suparat ca te-am "atacat" cu desenele tale animate. Salut.

| Celcestietot a răspuns (pentru Endoryus):

Nici nu are logica ce spui, la fel ca multe alte structuri redactate de tine si adunate de-a lungul timpului. Esti doar un diavol in carne si oase, nu imi pierd timpul cu asa ceva... salut, diavole!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Hai ca iti explic eu fara sa iti dau rating cum merita - nu poti sa dai astfel de verdicte privind un brand de laptopuri, fiecare brand mare avand produse low-end, mid-range, gaming, plus clasa business. De alea rugged nu zic, ca acolo ai doar 2-3 branduri serioase pe piata si unul nou sare lejer de 2500 EUR. Ca idee, eu am avut (inca am, de fapt) un Asus, model ieftin, constructie mizerabila, ratinguri oribile pe net, care m-a tinut cam 10 ani. Inclusiv un reballing dupa care a mai mers cam 4 luni in regim 24/24 in care a rulat un program de link exchange in Linux Mint.

| MaryMaria333 a răspuns:

Eu am unu cu windows 7 si is fff multumita de el