| Thecurious a întrebat:

Buna tutuor, observ ca romanii se plang de coruptie. In fiecare zi aud : coruptie, coruptie, coruptie! Este absolut normal, avand in vedere ca, Romania este o tara fost comunista, iar in societatile comniste nu se promoveaza meritocratia, duca cum stiti foarte bine toti cei care ati trait in acea perioada.
Romania va prospera doar atunci cand, romnanii care au studiat in Occident vor ocupa posturile cheie, cele de conducere. Atunci se va instaura meritocratia, dupa cum spunea un student roman -sef de promotie la Cambridge University.
Intr-o societate individualista( asa cum va deveni, Romania, in curand ), familia reprezinta principalul punct de reper in viata individului.
Mai pe romaneste, daca tara si mama sunt profesori universitari, sansele, ca si tu, copilul lor, sa devii profesor universitar, sunt foarte mari. Daca tata e senator si mama primarul capitalei, sansele,, ca si tu sa devii un politician de rang inalt, sunt foarte mari. Daca tata e gunoier, mama e femeie de serviciu, iar tu ai frati si surori, sansele, ca tu sa le calci pe urme parintilor, sunt foarte mari.
Spre exemplu, in Marea Britanie, familii de lorzi, avocati si diplomati conduc regatul de generatii intregi, educandu-si copii la scoli private de inalt prestigiu, asa cum se va intampla si in Romania, caci in orasele dezvoltate s-au infiintat scoli private, cu alte cuvinte "capitalismul de cumetrie "-expresie a lui Iliescu - devine capitalism adevarat.
De aceea Occidentul "bubuie de politici de stanga" - vorba unui TPU-ist de-al nostru - precum politically correct.Ma rog, Donald Trump a zis ca rezolva problemele create de democrati in Washighton, iar Boris Jonhson i-a linistit pe lorzii din metropola Londoneza.
Astfel romanii vor scapa de coruptie si de incompetenta, pentru ca fiecare isi va face treba conform pregatirii sale. Vom fi o tara ca afara!
Ce credeti?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cred ca nu e deloc asa cum crezi tu.Si daca vin aia care spui din afara ce? Aia vor lucra dupa legea care o are RO acum,deci cel mai cel care studiaza oriunde,va face exact si ce fac astia de conduc astazi laughing

Sau ai uitat deja ca ponta avea ministru de finate exact o persoana de care spui tu,scolita in afara si nu oriunde la Hrvard laughing si a mers in fata presedintelui sa dea un raport cu mainile in buzunare,explicand acolo ca este alaturi cu tot sufletul de nu stiu ce proiesct a lui ponta laughing auzi scolita la hrvard si economista,dar ea lucra su suflete laughing dar poate ea credea ca economia se manainca cu ce se ocupa biserica laughing
Cum am mai zis nu e nevoie de altii din afara,este nevoie de o alta lege,de o alta constitutie,clara,logica, bazata deci pe logica si fara portite, fara sa fie selectiva.
Esti primar, presedinte, aia inseamna ce? Inseamna ca lucrezi pentru tare si pentru populatie, ca urmare nu ai nevoie de imunitate pentru ce anume? Pt ce? Dar eu daca is taran si lucrez pamantu de ce nu am imunitate? Aam dat doara un exemplu.Ai fost certat cu legea si ai fost dovedit hot,ce sa mai cauti intr-o fctie publica? Nici femeie de serviciu nu ai ce cauta in viata publica,nu ai ce cauta ca furi produsele alea cu care lucrezi si le ducu acasa laughing
Ai furat esti prins,bagat la puscarie? F bine trebuie sa fii scos la munca cu forta,nu care vreti,adica cei acolo este senatoriu,aia is in vacanta sau ce insxeamna magaria asta?
Ai calcat pe bec scos la munca,munca necalificata toata ziua zi de zi,la plantat copaci,la curatenie in afara oraselor,la sapat canale si asa mai departe,te muncesc pana cazi acolo si dupa dau pamant peste tine si trec mai departe laughing
Cam asta trebuie sa se faca,apoi sai vedem pe toti,sa vedem cine se mai inghesuie sa vina primar, sa candideze la mai stiu eu ce functii.
Daca vine ala din afara ce face? Se apuca de furat ca si astia ceau fost laughing ca daca legea iti permite de ce nu laughing

Omu nu se naste cinstit,sa obtii un om cinstit trebuie sal fortezi sa fie asa,numa cu forta poti face un om sa fie cinstit.
O sa spui dar sunt destui,Nus deloc,aia care tui crezi cinstit,is asa pentru ca inca nu au avut puterea in mana, pentru ca inca nu au ajuns acolo sa vada ca este si el hot, oricine se da mare cinstit, poate chiar si eu, dar daca o sa fiu pus intr-o fctie cine stie ce o sa fiu capabil sa fac.
Dar daca legea nu-mi permite sa ocupt acea fctie daca am probleme atunci am elimnat deja un hot. Daca legea imi permite sa fur si chiar daca is prins ma duc in vacanta in puscarie cu mare placere laughing dar daca stiu ca o sa merg la sapat canale wow stau linistit in banca mea nu-s curios de functia aia laughing

| Freya1 a răspuns:

Eu nici nu vreau sa fim o țară ca afară pentru ca nici in alta parte treaba nu e mai roz.Crezi ca străini nu au corupti si hoti lor? ca eu din cate stiu mafia străină e mai puternică si mai de temut decat cocalari de la noi cu turnulete. Tara noastra ar trebui să fie ca la noi nu ca la alti doar ca mai corecta,mai calculată...
Si apropo de meseria fiecăruia, de cata scoala face fiecare si de ce ajung copii cand sunt mari. Daca nu ar fi femeile de serviciu, santieristi, gunoieri etc cine ar mai face treburile astea? Cine ar mai construi clădiri, cine ar mai adună gunoiul etc? De ce sa ne conduca neapărat altii ce au facut studii in strainatate si nu cei ce au facut studii aici? De ce sa nu fim buni la noi in tara si sa promovăm ce realizam noi nu ce ne învață sau dau străini?

| Thecurious explică:

Am incercat sa rezum cat am putut, ca esentialul sa fie inteles de oricine. Sper ca mi-a iesit. Scuze pentru greselile de tastare si de punctuatie.

| oProasta a răspuns:

Sa fiu sincera cred ca oricum nu ar fi politica nimeni nu va fi multumit.