| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor,

am 23 de ani, si de o saptamana am inceput dieta deoarece m-am cam ingrasat mult in ultimele luni/an. mancam zi de zi multi carohidrati, dulciuri, cola, fara miscare, prajeli, fast-food, si bineinteles dulciuri pana noaptea tarziu.

acum nu mai consum nimic din tot ce inseamna carbohidrati, fast-food, dulciuri, sucuri. doar legume, fructe, piept de pui sau curcan la garatar, salate, branza de vaca degresata, iaurt degresat, si multa apa si ceaiuri din plante neindulcite. iar dupa ora 7 seara NIMIC!

Oare cat pot slabi in acest fel in doua luni? cat e sanatos?

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

EU cand am renuntat la paine, sucuri, dulciuri etc am slabit 9 kg dar faceam si un pic de miscare zilnic. Ideea e ca renuntarea la carbohidrati simpli elimina in primul rand retentia de apa si efectul se vede dupa cateva saptamani. Consuma multa apa si ceaiurile din plante ajuta si incearca sa mergi mai mlt pe jos, sa urci scarile sa dansezi prin casa sau sa faci curatenie etc daca u esti adepta sportului.Rezultatele o sa se vada la 20 de ani slabesti mai usor decat la 40 metabolismul e inca bun. Mult succes

| N0xEterniS a răspuns:

Totul este despre calories in - calories out. Avand in vedere ca nu faci sport, ai 23 ani, esti fata, sa zicem 1, 65 si 70 kg ti-ar trebui 1, 726 Calories/zi sa te mentii, 1, 226 Calories/zi sa slabesti 0, 5 kg ( intr-o saptamana), 726 Calories/zi sa slabesti 1 kg ( saptamana ).
PS : 2, 226 Calories/zi sa castigi 0, 5 kg ( saptamana) daca vrei laughing

Probabil in jur de 4-5 kg in 2 luni.