| EcceHomo a întrebat:

Bună tuturor,

Aveți idee ce inseamnă "şi altele" din fişa postului?
Ințeleg,alte atribuții,dar de ce nu le menționează clar pe toate?
Devreme ce nu ştiu despre ce este vorba, aş putea fi sancționată pentru "altele"? Şi pentru ce "altele"?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Corect nu este, intr-adevar! Normal toate indatoririle si obligatiile angajatului trebuie specificate in clar, sau in cazul in care sunt, asa cum spui tu, enumerate in regulamentul intern, ar trebui o specificare de genul "si alte indatoriri, conform regulamentului de ordine interioara". Acel "si altele" este interpretabil si este bine sa te feresti de genul asta de formulari, mai ales cand este vorba de documente cu valoare juridica, cum este C.I.M. (fisa postului este parte integranta din C.I.M.).

19 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Buna intrebare, dar pusa intr-un loc in care nimeni nu te poate ajuta. Intreaba-ti angajatorul!

| EcceHomo explică (pentru JackR):

Iți mulțumesc!
L-am intrebat şi mi-a zis că totul se regăseşte in regulamentul intern, insă tot nu sunt sigură că este o procedură corectă.

| JackR a răspuns (pentru EcceHomo):

Corect nu este, intr-adevar! Normal toate indatoririle si obligatiile angajatului trebuie specificate in clar, sau in cazul in care sunt, asa cum spui tu, enumerate in regulamentul intern, ar trebui o specificare de genul "si alte indatoriri, conform regulamentului de ordine interioara". Acel "si altele" este interpretabil si este bine sa te feresti de genul asta de formulari, mai ales cand este vorba de documente cu valoare juridica, cum este C.I.M. (fisa postului este parte integranta din C.I.M.).

| Roxin a răspuns:

Angajatorul are obligația de a explica "si altele" din contract, conform legii.
Ma ales daca sunt clauze "ascunse".

| EcceHomo explică (pentru Roxin):

Conform art.242 din Codul muncii da, dar eu spun că nu este specificat in fişa postului, cum spune şi JackR:" şi altele conform regulamentului de ordine interioară".El este obligat să o facă, dar nu o face.
Iți mulțumesc!

| Roxin a răspuns (pentru EcceHomo):

Atunci il reclami. happy Simplu.

| EcceHomo explică (pentru Roxin):

Nu-i chiar aşa de simplu...happy

| NLS a răspuns (pentru EcceHomo):

De exemplu, in Romania nu mai stiu cum aveam trecut pe fisa postului, dar in Germania nu am deloc : "si altele".
Totul, pana la ultimul amanunt este detaliat intr-un subpunct al contractului; atat obligatii si indatoriri cat si drepturi.
Inclusiv egalitatea intre sexe, pastrarea curata a spatiului de lucru,,
confidentialitatea informatiilor si a documentelor, "datul la colege",... de toate pentru toti.

| EcceHomo explică (pentru NLS):

Şi la noi sunt trecute toate astea in C.I.M, insă in fişa postului, o anexă a contractului(ştii asta), apare acest "şi altele".
Iți mulțumesc pentru răspuns!happy

| cristi202 a răspuns (pentru NLS):

Te pui cu nemtii? happy

| Xelon a răspuns:

Prea multe necunoscute...
Da-ti demisia happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

De ajutor ca intodeauna...

| EcceHomo explică (pentru Xelon):

Asta da sfat...Mulțumesc!

| Xelon a răspuns (pentru EcceHomo):

Tipule,daca nu poti sa apreciezi un sfat inteligent, problema ta...happy

| EcceHomo explică (pentru Xelon):

L-am apreciat, ți-am şi mulțumit.happy
Doar că nu-mi place sunetul pe care-l fac mațele goale.

| cristi202 a răspuns (pentru Xelon):

Chiar crezi ca era un sfat inteligent? Daca toti si-ar da demisia la cea mai mica problema, cum ar fi?

| EcceHomo explică (pentru cristi202):

Ar fi mai multe locuri vacante decât in prezent.happy

| cristi202 a răspuns (pentru EcceHomo):

Da, dar si multe probleme ar ramane nerezolvate. Iar cand e vorba de "luat taurul de coarne", cand e cel mai dificil, si din experienta stiu ca acele probleme, odata rezolvate, duc la progres, nu ar mai fi nimeni sa le rezolve si am ajunge la regres.

| ionutborcea a răspuns:

Adica şi alte chesti alte obiecte alte lucruri materiale si alte glume pentru asta e folosit termenul "altele"

Răspuns utilizator avertizat