| JaneRichardR a întrebat:

Buna tuturor. Câteodată un prieten al meu nu îmi răspunde la mesaje pe messenger, îmi dă cu seen și nu mai răspunde probabil că are treabă sau alte motive in fine... As vrea să-mi dați idei despre ce anume sa vorbesc cu prietenii, pe ce subiecte și cum sa incep discuția in așa fel încât să-i stârnesc interes de vorbă! Vreau răspunsuri serioase, la cel mai bun dau funda! Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu trebuie sa te invete nimeni ce sa vorbesti.
Tu trebuie sa te comporti in mod natural, sa fi tu insuti asa cum esti, sa discuti ce iti place tie si ce simti, si cine e potrivit, se va compatibiliza in mod automat, si ii va place sa discute cu tine, adica sa fiti cam pe acolo amandoi.
Nu sa ta gandesti cum sa le faci lor pe plac! E o prostie.

Asa am facut eu, mi-am gasit 3 prieteni f buni pe care-i am de mult, si ne intelegem f bine, avem pasiuni, discutii comune si e f bine.
Nu m-am gandit ce sa vb cu unul si altul ca ala sa mai discute cu mine.
Eu am fost natural, cine nu s-a potrivit, duca-se tare, nu am nevoie de aia.
Cine s-a potrivit, s-a lipit.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar fi cazul sa intelegi ca esti suparator de insistent, de aceea te evita prietenii.
Incearca sa nu mai deranjezi pe nimeni, mai ales daca dorm sau au de invatat, lucrat sau alte lucruri mai importante de facut.
In timpul noptii sau la 5 dimineata nu trimiti mesaje nimanui, fiindca lumea se odihneste, iar daca nu ti-au raspus este pentru ca incearca sa te ignore, fiindca gestul tau nu este unul normal.
Stii ce urmeaza nu? Sa-ti pierzi prietenii unul cate unul, pentru ca nu-i normal sa-i stresezi cu mesaje in miez de noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate mai bine nu.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e deloc suparator de insistent, e doar suparator de incompatibil cu unii oameni, atat.
In mod normal eu intram in vb cu unul si cu altul cand era ocazia, si ma purtam normal asa cum eram eu, cui ii placea felul meu de a fi, raspundea la fel de pozitiv, si automat se lega treaba.

Cine nu, automat nu se lega nimic, si gata, treceam mai departe, nu stateam sa ma gandesc cum sa-i fac aluia sa-i placa!

Lasa sa piarda pe toti cu care nu se compatibilizeaza, asta si trebuie, sa ramana cine trebuie, deci urmeaza ce trebuie, si va gasi sigur oameni asemanatori.

E el insistent? Dar tu ai vazut pe strazi cati scriu mesaje si cand traverseaza strada?! Aia nu se mai supara cand li se scrie, pentru ca le place, ca asa face si celalalt de la capatul celalalt al firului, dar s-au potrivit.

Fi serioasa, nu s-au potrivit unii cu felul lui de a fi, si de aia nu merge treaba. Nu ii intereseaza ce zice el, deci nu au pasiuni, discutii, gandiri comune, asta e clar.
Si nu e deloc insistent, iti zic eu, eu incearca sa comunice normal ca orice om, si lor daca nu le place ce zice sau felul lui de a fi, gaseste motive sa nu raspunda si asa mai departe, si n-au curaju sa zica "nene, nu ne potrivim ca amici".

Am trecut si eu prin asta, si aia e, n-a mers, mi-am gasit pe cine trebuie.
Problema nu era nici la mine nici la celalalt, era ca nu ne potrivam, pur si simplu.

Uite de ex eu sunt pasionat de economie, politica, istorie, analiza istorica (cauzele pentru care un anume eveniment s-a intamplat, nu doar datele cand s-a intamplat), si am un prienet care 99 % doar de asta discuta, chiar nu are cam altceva de discutat.
Pe toata lumea plictiseste, pe mine nu! Ptr ca si mie imi place la fel de mult.
Bine, ca eu mai am si alte pasiuni, si le fac si pe alea, aia e.