| Strabsow a întrebat:

Sunt baiat si iarasi am probleme hormonale. Numesc indragostit problema, pentru ca sunt super-derutat. Sa va povestesc cum am ajuns eu sa fiu cum sunt:
Deci acum cateva saptamani am intrebat o colega sa ii ceara parerea despre mine fetei de care imi place (calitati-defecte) si mi-a zis asa: de treaba, timid, dragut, gentleman (calitati), iar defecte: timid si ca vb mult uneori. Ma rog, cu ce defecte mi-a transmis prin colega cealalta nu sunt de acord, adica vorbesc mult numai cand ma simt atacat, iar de sfios nu mai vorbesc, un om sfios poate sa se bage in seama cu lumea si... ma rog. Revenind...
Iar cu o alta colega cu care am stat de vorba aseara imi spunea cu totul si cu totul altceva:
ca fata de care imi place zice ca arat naspa (la fata, ca cica am acnee, insa in ultima perioada nu mi-a mai aparut), apoi ca sunt singuratic (cand eu stau cu prietenii mai tot timpul), ce mai zicea? ma rog, eu sunt de parere ca imi spunea numai minciuni. tare as vrea sa stau de vorba cu fata de care v-am zis ca imi place, insa ea mereu e cu prietenele si nu as putea interveni sa-i spun chestiile astea, va dati seama ca nu as mai scapa de prietenele ei in nicio pauza "Iti place de ea, uu" si tot felul de porcarii, stiti voi cum sunt ele. Ma rog, in alta ordine de idei, nici pe FB nu vreau sa-i spun ptc as parea de-a dreptu timid si nu vreau sa par asa. Mi-ati putea da niste idei cum sa fac sa-i cer parerea face-in-face, da sa fim singuri, deci sa fac ceva incat sa ramana singura, niste idei cum sa nu fie macar intr-o pauza cu amicele sale? Asta 1) la mana. 2) la mana, as vrea cat mai repede sa se intample asta pentru vin sarbatorile si aleluyah timp sa o mai intreb. Colega de aseara zicea ca fata nu ma place si sincer as vrea sa stiu: ma place sau nu. Ptc mi-a dat motive sa cred ca ma place catusi de putin (din colega de acum cateva saptamani). FUNDA GARANTATA si AS VREA cat mai REPEDE niste RASPUNSURI!
De ce trebuia sa ma indragostesc iar?!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

De ce nu o rogi pe FB sa va vedeti undeva singuri? Nu trebuie sa ii spui toata chestia pe FB, doar ii spui ca vrei sa te vezi cu ea.
Ori poti sa faci chestia asta la scoala cand este cu prietenele, te duci frumos la ea si o rogi sa vina putin cu tine, intr-un loc mai retras. Nu trebuie sa ii declari dragostea in fata colegelor. Cat despre prietenele ei care vor face misto de tine, crede-ma ca o sa le spuna. In momentul in care tu ii vei spune despre sentimentele tale si ea le va spune prietenelor ei, chiar daca o rogi sa nu le spuna. Probabil insa daca o rogi sa nu le spuna, ele nu o sa fie foarte evidente. Dar vor sti oricum.
Pe scurt, du-te la ea intr-o pauza, spune-i ca vrei sa vorbesti cu ea ceva un pic mai personal si ca ai prefera sa vorbiti intr-un loc mai retras cateva minute si roag-o sa nu le spuna prietenlor ei despre ce ati vorbit.
Multa bafta!

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De nimeni, îți recomand să îți găsești pe cineva care să te placă exact așa cum ești. Nu toate fetele consideră că timiditatea e un defect pentru ele.

| raluk27 a răspuns:

In primul rand de ce trebuie sa ceri pareri despre tine? Esti la vanzare pe ebay? Nu te intereseaza ce cred altii despre tine. Parca faci un oracol live. Plus ca pui persoanele respective intr-o situatie proasta. Daca nu te plac, ori trebuie sa minta, ori trebuie sa iti spuna in fata, ceea ce inseamna sa te jigneasca cu acordul tau. Stop it!
In al doilea rand: sunt chestiuni care nu se discuta pe facebook, ci fata in fata. Plus ca discutand live, obtii un raspuns pe loc si macar stii cum stai. Asa ca, dupa ore, te duci frumos la ea, o tragi putin de o parte si ii spui ca vrei sa dicutati ceva. Ori o conduci acasa (daca vrea), ori o inviti la un ceai/suc. Daca se eschiveaza, si vrea sa mearga in continuare cu amicele, inseamna ca intuieste ce vrei si te evita. Deci nu te place, si din acea clipa, o lasi in pace si nu mai insisti.
Daca accepta invitatia si vrea sa discutati, creaza contexul in care sa fiti singuri, vorbiti mai intai generalitati, apoi treci la subiect. Te uiti in ochii ei si ii spui ca o placi. Ideea e sa vorbesti cat mai direct, din suflet, sincer, natural si mai ales, daca vezi ca nu e loc, nu te milogi si nu insista.

| AliGab a răspuns:

Am vrut sa raspund si eu insa OoBunnyoO mi-a luat-o inainte. Sustin punctul sau de vedere