| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, ce credeti despre fumat, alcool si droguri?
Eu am fost educat sa nu consum alcool in exces, sa nu fumez, sa nu ma droghez.
Credeti ca e bine?
Va rog sa va argumentati raspunsul.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E viata ta, tu iți alegi drumul în viata, indiferent de drum suntem condamnați la moarte

| Drimmero a răspuns:

E foarte bine, nu e vorba neaparat de educatie pe cat iti e tie caracterul si nu ai inclinatii spre asa ceva. Fumatul e o prostie, bani aruncati ca sa iti rupi sanatatea in 2, un viciu pe care niciodata nu o sa-l inteleg,, o singura data am fost tentat sa ma apuc de fumat dar am aruncat tigara pe jos si am stins-o, apoi la cos, faceam cea mai mare prostie, de droguri nici nu se pune problema, le evit si imi e mai bine asa, te prajesc prea mult.

Cat despre alcool, mai beau si eu la ocazii, uneori cam mult, alteori putin, cert e ca nu sunt vreun betiv d-ala de prima mana sa put a alcool si sa fiu 24/24 trotilat.

| LPCTSTR a răspuns:

Niste plusuri in viata care nu-ti aduc ceva important util. Pe toate dai bani si cu toate afectezi corpul, insa psihic sunt inutile... macar de-ar fi ajutat societatea intr-un fel (scenariu pertinent: *prezentator TV*"soc si groaza! un drogat a descoperit relatia dintre constanta Hubble, materia intunecata si universul care accelereaza").

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Evident ca nu e bine! Daca altii spun ca da atunci sunt idioti,drogurile si tutunul sunt cele mai nenorocite,de astea nu te mai scapa cineva odata ce te-ai apucat de ele, nici cu alcoolul nu trebuie sa exagerezi.
O sa vrei sa te lasi iti spun eu, asta pe langa sanatatea distrusa, viciile astea iti mananca si banii, un pachet de tigari e si 15 lei chiar mai mult, de banii astia ia mai bine iaurturi sau biscuiti digestivi.
Dai bani pe rahaturile astea ca sa ce? nu te apuca ca vezi tu pe altii ca o fac si pare ca sunt smecheri iti spun eu aia nu mai pot sa se lase desi isi doresc dar fara alea sunt terminati si nu cred ca iti doresti sa fii dependent de ceva, fiindca dupa foarte greu o sa te poti lasa de obiceiurile astea proaste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine că ai fost educat în acest fel. Bravo! Felicitări părinţilor tăi!
Părerea mea personală despre aceste vicii e că e un timp pierdut şi o pierdere de sănătate şi degradare totodată.
Banii daţi pe aceste vicii sunt bani aruncaţi pe fereastră, deoarece acei bani ar putea fi investiţi în ceva cu adevărat util.

| tup3u a răspuns:

Vicile au și ele avantaje cum ar fi anturaj mare, libertate și trăind cu ideea că orice e interzis e bun ajungi de multe ori de cealaltă parte a legii, fără vicii duci o viată mai monotonă poate prieteni mai puțini dar mai buni dar parcă ai mai multă siguranță și perspective.