| Dana2103 a întrebat:

Credeti ca oamenii ar fi mai mai bine sau mai rau daca li s-ar permite un consum limitat de droguri?

Oricum sunt deja legale doua mari droguri, chiar 3: zahar, nicotina, alcool

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Suntem ahtiati dupa drogurile comune: zahar, alcool.
Au inceput totusi sa apara niste studii foarte interesante legate de terapii cu anumite substante., chiar si in Europa sunt cateva tari in care se practica astfel de terapii si dau rezultate. Nu m-ar supara sa stiu ca se deschide o usa spre ideea asta si in Romania, unde parca traim dupa pastilutele din reclamele de la tv.
De exemplu Portugalia a decriminalizat consumul de droguri de cativa ani buni., in general, media de decese, a criminalitatii a scazut.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu iei ceva?

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Da laughing suplimente cu zinc pentru acnee

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

"oamenii ar fi mai mai bine sau mai rau daca li s ar permite un consum limitat de droguri"

in contextul ăsta...

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Da,ca oricum consuma, nu inteleg ce problema ai tu cu parerea mea

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

" nu inteleg ce problema ai tu cu parerea mea" - intreb, asta-i supărarea ta?

și nu e părerea ta, e o intrebare, atât

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Nu,nu ma afecteaza un strain

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

și atunci intrebare e: că-care-i problema?

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Daca la tine nu e, la mine sigur nu laughing

| Algo098 a răspuns:

Zaharul si nicotina nu par a fi asa de puternice ca sa determine schimbari importante de comportament. Alcoolul e mai puternic. Alte droguri poate ca influenteaza mai mult comportamentul, omul poate sa devina violent, dependenta si toxicitatea e mai mare si daca se liberalizeaza consumul limitat cred ca se ajunge mai repede la depasirea limitei.

| Dana2103 explică (pentru Algo098):

Ba da, majoritatea depresivilor si a psihoticilor fumeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat de paine. Ar fi mult mai rau, romanii deja sunt primitivi si aproape mereu agresivi, droguri sa le mai dai...

| CatalinB11 a răspuns:

Consumul oricarui drog, in general, nu poate aduce nimic bun de cu sine. Marijuana poate fi folosita in scopuri medicinale, insa doar pentru a alinia durerea celor ce sufera din cauza anumitor boli. Toate drogurile, consumate frecvent pot duce la multe boli precum dementa, Alzhaheimer, deteriorarea atat interioara cat si exterioara a organismului, iar intr-un final, moartea. Asadar, un aspect pozitiv al consumului de droguri, in afara de starea temporara de euforie, placere, etc, nu exista. In opinia mea, este mai bine sa ne respectam organismul si sa nu il otravim si droguri deoarece, acesta face eforturi uriase in fiecare minut pentru ca noi sa ramanem sanatosi.

| Dana2103 explică (pentru CatalinB11):

Extazy se foloseste in parkinson, nu ucide el ci excesul de apa(hiponatremia)
Heroina poate fi folosita in cancere unde sunt dureri mari si sunt insuportabile iar morfina nu mai ajuta

Marijuana poate da paranoia, de ex
Sunt tari in care e legal de ex LSd ul in psihiatrie...nu mai dau dementa, alcoolul da dementa alcoolica si e legal