| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, ce sunt abilitatile psihomotorii?

2 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Google ştie cel mai bine chestii de genul ăsta, dacă mai intri şi pe wikipedia afli şi mai multe şi mai repede şi mai corect totul despre ce noţiune vrei.

| Ralena a răspuns:

Motricitatea, adica miscarile de orice tip realizate de organism, depind nu numai de dezvoltarea articulara, musculara si osoasa, cat si de informatia pe care acestea o primesc de la creier. Creierul preia informatiile din mediul inconjurator, le prelucreaza si le transmite, Daca exista o prelucrare corecta, motricitatea se face corect. Partea de prelucrare este a psihicului, nu a fizicului, de acolo notionea de psihomotor. Abilitati psihomotorii ar fi capacitatea de a primi, prelucra si transmite informatiile de miscare catre muschi si articulatii.