| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, citisem ca elitele romanesti isi urmaresc interesul personal.
Tot ele nu inteleg, pe deplin, democratia, si evolutiile de pe piata muncii, de aceea scola romananeasca este blamata de foarte multi elevi si parinti, pentru ca nu face fata cerintelor societatii.
Dumneavoastra ce credeti?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Demo crația antică.
Conduceau stăpânii de sclavi.
Așa e și acum.
Cum nu face școala față cerințelor societății?
La mall așează marfa pe raft și te servesc la casă cei cu facultate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si ai incercat sa iti faci si tu o parere? De exemplu stii cu ce se ocupa fondatorul Softwin si nevasta-sa si care sunt meseriile lor de baza? De alte initiative private in directia invatamintului ce stii?

| RoCkKiD a răspuns:

Elitele de peste tot isi urmaresc interesul la fel ca si restul oamenilor de peste tot, asta e un truism. orice om isi urmareste interesul personal.

In aceiasi masura cred ca e evident ca fiind elite isi permit cea mai buna educatie deci inteleg problemele sociale precum democratia si piata muncii mai bine de cat restul oamenilor si profita de ele incat sa ramana stii tu. elite.

Afirmatia ta are la fel de multa coerenta ca vadim, nu stiu de unde ai scos-o si cum ai clocit-o dar daca vrei un raspuns fluent pune o intrebare care are sens.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Bina. Expresia "interes personal" e incorecta. Mai bine spus egoism.
Elitele romanesti sunt caracterizate de un egoism exacerbat.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

E greu de cuantificat, cum definesi elitele? dupa ce faci asta trebuie sa le iei si sa analizezi darnicia, cum faci asta?

E genul ala de intrebare de dat cu parerea, dar e extrem de dificil sa poti da un raspuns ca sa inchei dezbaterea plus ca imi vine greu sa cred ca elitele vor colabora in demersul tau.