| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca democratia americana va domina intreaga lume?
Citisem, undeva, ca totul se va sfarsi cu democratia americana.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu,asta pentru ca atunci cand populatia creste,va creste si nr astora saraci in duc care is f usor de manipulat,ca urmare la conducerea tarilor ajung,sa nu zic ca deja au ajuns oameni genu asta,habarnisti,dictatori si talhari laughing iar astia nu-s curiosi de nici o democratie.
Daca stai si te uiti in toata lumea cine are un sistem ca cel american? Nimeni,De ce? Simplu pentru ca nu vor,restul lumii vor sa fie sefi nu sa lucre pentru popor,vor sa talhareasca acel popor la carma caruia a ajuns,alti se cres stapani,iar democratia americana nu ar face decat sa-i dea jos.
Multe state isi spun ce democrate is ele, ce dezvoltate si asa mai departe. Tarile alea is dezvoltate nu datorita celor care le conduc ci celor care muncesc si fac ceva in tara aia.
Ia exemplu Germania, pai crezi ca Germania sta bine datorita celor care o conduc? Nici pomenelea, Germania sta bine pentru ca au acele fabrici, uzine si ce mai au care produc, acei oameni de fapt au facut tara aia bogata.Aia de la conducere is niste habarnasti,niste lichele,iar in tarile genul asta Germania aia nu pot deveni dictatori pentru ca nau cum,cei bogati de acolo nu le permite,desi ei au ideile astea de stapani,cum este baba cloanta aia din Germania o nulitate,dar dupa cum vedem conduce o tara.
Oamenii bogati si care fac ca o tara sa mearga isi vad de treaba lor,iar papagali conduc,fiecare is vede de alea lui,fara sa se deranjeze prea mult uni pe altii.
America daca nu va reusi sa se mentina macar asa cm este acum,va deveni ca restul lumii si ma gandesc,atunci cand asta se va intampla,ceva rau in lume va aparea.
America cu pozitia ce o are acum si sistemul ei mentine echilibru in lumea asta, daca dispare sau devine un stat ca si restul lumii, atunci ceva se va intampla.Dar vom trai si vom vedea.
Vad unia tot bat cu China, China na reprezentat si nu va reperezenta niciodata o amenintare pentru nimeni nici economic si nici militar.
China a fost mare de cand e lumea asa si? Ce afacut china cu toata marimea ei si cu toata populatia ei mare? Nimic, pana si japonia o tara mica ii tineau pe chinezi sub papuc, sau chiar coreea.
Cei care tot trambiteaza de china nu stiu ce spun.Ei se chinuie de milenii sa faca ceva dar au ramas exact acolo unde au fost mereu.
In curand o sasi epuizeze resursele si dupa sai vedem laughing

| anonimg a răspuns:

Nu vă uitați la cât de mari și puternice sunt țările. Imperiul babilonian cuprindea multe ținuturi. Era denumit în Biblie ca fiind "ciocanul pământului":
"Cum s-a rupt şi s-a sfărâmat ciocanul întregului pământ! Babilonul este nimicit în mijlocul neamurilor!" (Isaia.50:23)
Biblia spune ce are să se întâmple. Biserica catolică va pune stăpânire pe conștiința oamenilor și pe libertatea lor cu ajutorul Americii. Cum se va putea întâmpla acest lucru nu știm; dar eu cred în profețiile biblice.
Doar puțini oameni vor fi dintre aceia care vor refuza să se închine bisericii catolice.
Citiți cartea "Tragedia veacurilor" și o să cunoașteți că ceea ce este scris se va întâmpla negreșit.
https://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor

| StrongHeart a răspuns:

Tu nu vezi cat de puternica e China? Cel putin in productie sunt nr1 in lume

| Curious2 explică (pentru StrongHeart):

Asa e. Eu am o multime de chinezarii in casa.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu ar trebui sa pui botul la tot ce gasesti pe net, nu e ok.Dar hai sa nu fiu rau, imagineaza-ti democratie americana in Rusia/China si alte tari mai cu tendinte spre dictatura, le-ai putea vedea dominate de democratie americana?

| RaduRobertRO a răspuns:

Democrația americana nu e perfecta, democrația în general este și ea perfectibila, cel putin cât trăim noi nu cred sa apară alt sistem social, dar universal nu va fi un singur tip de societate [ cred ]. Pe vremuri comunistii ziceau ca va domina capitalismul monopolist de stat.