| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cum poate cineva scapa de frica de ostracizare?
Post Scriptum
Am observat ca, oamenii de succes, in orice domeniu, nu sufera de asemenea frica. De aici trag concluzia ca, frica de ostracizare e o piedica in calea succesului in viata.

1 răspuns:
| Celcestietot a răspuns:

Păi oamenii de succes sunt în general introvertiții (este dovedit), adică persoane care prefera mai mult singurătatea și care au un IQ mai ridicat ca cei extrovertiți. Eu cred că, dacă nu încerci să te schimbi artificial, altfel nu vei putea, iar asta este foarte greu (deci nu îți face mari speranțe). Aceste comportamente ar putea fi și genetice, deoarece moștenirea genetică joacă un rol foarte important in viața unui om și sistemul de recompensă este genetic (de cele mai multe ori). De exemplu, cei introvertiți se simt recompensați atunci când stau in banca lor și nu baga in seama pe nimeni, iar la cei extrovertiți exact opusul. Introvertiții în cele mai multe dintre cazuri se axează mai mult pe activități individuale (ca de exemplu studiatul), iar cei extrovertiți în activități de grup (ex: ies în oraș într-un grup).