| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cum poti scapa de frica de ostracizare?
Foarte multi indivizi le este frica sa se exprime in public, de teama ca ar putea fi criticati, jigniti sau chiar injurati. De aceea, ei prefera sa se "ascunda intr-o carapace".

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte multi indivizi.
Cât de mulți? Interpretare exagerată nejustificată statistic.
Fenomenul descris de dta nu se numește ostracizare.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Ostracizare este sinonim cu blamare.
Frica de ostracizare este frica de a nu fi blamat.
Omenii care vorbesc, in public, sunt mai blamati decat cei care nu ies in evidenta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Mă refeream la ostracizarea antică, când te dădea afară din cetate.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

O. Am inteles

| gemeni6226 a răspuns:

Trebuie sa ai sustinatori in spate care te asigura de sprijinul lor indiferent de reactia publicului.Altfel de singur nu merge.