| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cum va puteti pastra firea in momente dificile/dramatice, in care trebuie sa luati decizii rationale?

5 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Nu reușeșc. Am luat multe decizii prostești la nervi și m-am învățat minte, când sunt situații de genul ăsta, nu iau hotărâri și nu spun ceva ce aș putea regreta mai târziu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În momente dramatice. dificile nu iei decizii raționale.
Dacă te așezi din greșeală pe un scaun care te arde la fund, sari în sus, nu ai timp de decizii raționale.
De aceea într-o luptă cu pistoalele între doi cowboy învinge cel ce are mai puțină școală, căci el a învățat că cel ce trage primul rămâne în viață, nu cel ce are scrupule morale învățate la școala de duminecă cu pastorul de la Old Country Church.
https://www.youtube.com/watch?v=b6xZ3k7yHNM
Vizionează videoclipul și vezi cât de fericiți pot fi în pioasa lor naivitate.
Știi de ce există acum statul Israel?
Pentru că în războiul de 6 zile a atacat primul. Dacă mai așteptau, acum erau toți sub pământ.
Așa că atunci când este vreme să ucizi, ucizi, că n-ai încotro. ( Eclesiastul 3, 3).
Așa că al dtale - TREBUIE să iei decizii raționale este pentru cursul de aritmetică clasa 1-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie. Sunt multe astfel de momente in viata. Cedezi. Gresesti. Important este sa poti trece peste.Cu totii facem greseli, insa nu trebuie sa ne lasam invinsi, nici coplesiti de ele. Pierdem bani, pe cineva drag, mergem mai departe. Uneori schiopatand, alteori taranduse, viata merge inainte.

| IoanWild a răspuns:

Decizia ta fie ea voluntara sau involuntara poate reprezenta o sabie cu doua taisuri. Tratezi problema cu calm. Gasesti o rezolvare pozitiva.
E important să-ți cunoști limitele și să le respecți. Nu trebuie să salvezi nicio relație doar ca să nu-i rănești sentimentele celeilalte persoane. Dacă nu vrei să mai petreci timp cu o anumită persoană, ăsta e un motiv suficient ca să n-o mai faci.

| Lauv a răspuns:

Închid ochii, inspir o gură mare de are în timp ce mă gândesc la decizile pe care le am și pe care să o aleg, nu mă gândesc la pro/contra deoarece îmi pierd calmul așa că merg pe cea pe care o consider cea mai eficientă, dacă s-a dovedit a fi greșită, aia e, treci peste și te adaptezi. happy