| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, la liceul Negruzzi din Iasi, se ofera meditatii la filosofie pentru studenti.
Intrebarea mea este: sunt din ce in ce mai multi absolventi de liceu, care doresc sa urmeze cursurile facultatilor de filosofie?
Din cate stiu, absolventii de filosofie lucreaza, in domeniul lor, doar in invatamant, asadar, avantaje materiale nu ar avea, avand in vedere salariile din educatie.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Nu este esential sa activezi in domeniul pe care l-ai aprofundat prin studii de licenta, esential este sa ai o stiinta la baza, cum e pentru mine Istoria, sa dispui de metoda stiintifica si sa ai o formatie intelectuala. Lasa ca lucrez eu, stai linistit, si castig, dar nu eram eu insumi fara pregatire stiintifica.