| Thecurious a întrebat:

Ce ii motiveaza pe foarte multi absolventi de liceu sa urmeze cursurile facultatilor de informatica?

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Banii. Uneori pasiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai oportunitati de angajare in domeniu inca devreme in cursul facultatii, internshipuri peste internshipuri peste tot, independenta financiara fata de parinti rapid dupa facultate (stiu unii oameni pentru care e important asta) si e un domeniu in care nu mori de foame si ai multe locuri de munca

| Nume6 a răspuns:

Este o profesie foarte căutată, orice firmă are it-iști și plus de asta e și foarte bine plătită, mai bine ca un doctor, ii motiveaza si faptul că dacă ști ceva noţiuni informatice poţi lucra la o firmă si pe parcursul facultăţii căpătând astfel experientă la acea firmă. Ești și vazut bine în societate ca un supra inteligent, ajungi să îţi creezi relaţii cu oameni importanţi în societate tu lucrând pentru ei si conversand cu acestia. Deci e o meserie care îţi aduce numai plusuri. Un minus e că iţi petreci mult timp in fata calculatorului si devine obositor. Dar cred ca depinde si de stilul de viata pe care il ai dupa ce nu stai la calculator. Si vorba aia daca iti place ce faci nu vei munci niciodată. Plus daca stii engleza e si mai bine că poti ajunge sa lucrezi chiar in afară la o firma importanta. Trăim in era tehnologiei și it-istii sunt cei mai căutaţi. Măcar e o facultate pe care știi că nu ai făcut-o degeaba, nu ai invăţat degeaba și ai unde te angaja pe urmă.