| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, preferati mai mult romanele subiective sau pe cele obiective?
Va rog sa va motivati alegerea.

5 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Eu sincer nu am preferințe în ceea ce privește tipul romanului. Atâta timp cât este un roman bun nu fac mofturi.
Însă totuși dacă ar fi musai, as opta pentru romanul obiectiv.
Imi place când se narează la persoana a 3 a.
Fiecare personaj își poate exprima gândurile, părerile, opiniile. Se pune accent pe acțiunea fiecărui personaj în parte. Nu știu cum sa ma exprim, pur și simplu as avea deschis în fata ochilor un întreg univers ce cuprinde diferite tipologii, caractere.
Pe când la romanul subiectiv as afla doar părerea, opinia, gândul unui singur personaj care de asemenea și narează acțiune din propria prisma a ochilor.
Acum, cum am mai specificat dacă romanul e bun atunci nu mai contează în ce maniera e scris!
Asta e strict părerea mea. Sunt și persoane care optează și îndrăgesc romanul subiectiv.
Numai bine! Seara plăcută! Și spor la citit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înțeleg nimic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Hm?

| Thecurious explică:

Am simplificat prea mult. Ma refer la perspectiva narativa.
Perspectiva din care este scris romanul, subiectiva sau obiectiva.

| IonutCG90 a răspuns:

Hello. Clar, subiective. Imi este greu sa ma deschid, la literatura eram cam fricosbig grin