| Anutzaaa1 a întrebat:

Bună tuturor. Se întâmplă de câteva luni ceva ciudat. Eu sunt căsătorită de 5 ani dar cu acest bărbat sunt de 13 ani. Am dat de un băiat și ceva s-a produs în sufletul meu și am simțit o chestia ca și cum sufletul meu l ar cunoaște și o atracție foarte puternica pentru acest băiat pe care aceasta atracție și ceea ce simt pentru acest băiat nu am simțit de la început cu soțul meu. Deși nu am vorbit prea multe cu acest băiat de care am dat. Întrebarea mea este de ce simt acele lucruri profunde pentru un barbat la care nici nu știm prea multe unu despre altul și nici nu comunicam. De fiecare data când îl vad am o senzație de fluturi în stomac și ma ia cu călduri și asa când ii aud vocea ma simt asa liniștită. Aceste lucruri nu s-a întâmplat.cu soțul meu. De ce oare?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu e monotonie, a zis ca nici la inceput pentru sot nu a simtit asa.
A dat de cineva care o atrage mai tare, este normal ce s-a intamplat, figura aluia e mai masculina, mai genul ei si gata, inconstientul a declansat atractia (exact ce spuneam eu de fizic), si gata treaba!
Ele sunt programate sa fie atrase de cei cat mai catre alfa, care emit cat mai intens calitati alfa.

Se aplica ce ziceam, nu era nevoie sa discute prea multe cu el si asa mai departe.
Ca pentru ceva serios nu ajunge doar fizicu e alta, dar proba eliminatorie este fizicul, fara ala o doare in pix de gandire, comportament, etc.

Ala nu o prea baga in seama, nu o sa aiba ocazia de aventura, ca daca o vroia, o aborda deja.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca esti nefericita si nesatisfacuta acasa, de sotul tau.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai citit atenta, nici la inceput fata de sot nu era atractia asa mare ca acum cu acest baiat, nu are nici o treaba cu ce a fost dupa ce s-a cuplat cu sotul.

Uite:

"pe care aceasta atracție și ceea ce simt pentru acest băiat nu am simțit de la început cu soțul meu."

Reciteste daca vrei. Cand citim, hai sa citim atent tot.

E una cand a fost la inceput la fel si dupa un timp nu a mai fost pentru ca este cum zici tu (majoritatea cazurilor sunt asa), si e altul cazul ei.
Ai zis bine dar nu pentru acest caz.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai inteles tu nimic!
Cand o femeie nu mai gaseste acasa iubire, tandrete si sex care sa o satisfaca, usor-usor isi cauta altul si femeia asta a gasit un altul, care a atras-o si care i-a facut sa-i bata inima din nou, fiindca il place mai mult decta pe cel de acasa.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am inteles acum ce vrei sa zici dar nu prea e valabil in toate cazurile.
Vrei sa zici asa:

"Daca era iubire acasa si ok, nu mai conta atractia de inceput ca era mai slaba ca asta de acum, si era okey, nu se aprindea la asta ultimul".

Adica tu nu iei in calcul atractia de inceput.

Cam eronat! De multe ori e si cum zici tu, de multe ori nu.
Aia care se aprind la unii mai eligibili pentru perpetuare desi acasa e foarte bine (cei noi fiind mai masculini, mai feminine), au cumva regulile naturii mai puternic implantate in creier.

Asa ca...pe natura nu o intereseaza de iubirea ta de acasa si cat de bine iti e, vrea sa faci copii cu unul mai alfa, si de aia se intampla asta in cazurile in care e totul okey acasa.

Real ea nu ne-a zis cum se intelege cu sotul acasa, nu a precizat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu-i deloc eronat, dimpotriva este foarte adevarat si nu ai de ce sa ma contrazici, fiindca sunt femeie, am prietene femei, am colege femei si tiu mai multe ca tine, de ce stiu ce spun.
Asadar, dupa cum spuneam, fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea aici, chiar daca nu te multumeste pe tine raspunsul meu, nici nu am de ce sa te lamuresc pe tine sau sa te contrazic, cum nici tu nu ar trebui sa o faci.
Rapsunde celei care a pus intrebarea, dupa cum doresti si move on la alt topic!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Putem sa incercam sa ne lamurim unul pe altul, zic ca orice useri, ca uneori parerile se mai si schimba in functie de bazele pe care acele pareri apar, e posibil si asta, eu am patit-o de destule ori sa-mi schimb pareri, mai alex pe axa politica-economie, dar ramura aia e doar un exemplu.
Nu zic ca e cazul la tine, zic la general ca s-ar putea intampla si asa.

Daca am gandi toti la fel nu ar fi bine, si noi intre noi, nu doar intre noi si initiator. Fara contradictii ce discutie ar mai fi aia?
De multe ori ele sunt constructive, alteori nu.

Dar daca stii mai bine si asa e, o fi, nu a spus insa detaliu asta, cum e relatia.
Cert este ca si eu stiu unele cazuri cum am spus eu, ce-i drept nu prea multe.
Deci fiecare avem dreptate in felul lui cumva, diferit este doar procentul, ca ce zici tu se intalneste la 90 % din cazuri, e adevarat, dar nu in 100 %.

Dar nici sa generalizam nu este okey, sa zicem "toate cazurile sunt la fel".

Asa face Vulpescu de pe FB, generalizeaza in multe, doar ca el nu se supara cand il contrazici.
Accepta orice argument contra desi nu e de acord cu ce se zice.

| sierra1 a răspuns:

"de ce simt acele lucruri profunde pentru un barbat la care nici nu știm prea multe"

eu cred că tu n-ai acasă, ceva de care ai avea nevoie

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, sotul nu te-a atras asa mult ca acest baiat, si cand ai vazut pe cineva care te-a atras f mult, s-a declansat atractia mare si simti ce simti.

Nu are nici o importanta ca esti cu sotul de n ani sau ca nu ai simtit la el asa ceva.

Sotul tau nu era buricul atractiei ca sa te miri de ce, ca si cum nu te-ar putea atrage altul mai mult.

Nu e nevoie sa vorbesti cu el sau sa stii mult despre el, fizicul lui, figura lui te atrage f mult poate fara sa iti dai seama, ca aia da atractia, eu am mai tot spus pe aici.
Asta este.

| Lupică27 a răspuns:

Intre voi doi a intervenit monotonia, e si normal cand dai de alt barbat care arata bine si e si mai masculin asa sa ti se inmoaie picioarele, daca strici casnicia pentru o posibila aventura o sa regreti mai tarziu.

| Lupică27 a răspuns (pentru Mosotti):

Trasaturile alfa de alta data nu prea se mai iau in considerare, acum alfa inseamna sa ai bani, masina, firma, piscina, etc.
Rar mai vezi femei atrase de trasaturile fizice alfa ale unui barbat deoarece nevoile lor se muleaza in functie de vremuri.

| Mosotti a răspuns (pentru Lupică27):

Nu e asa, genetic nu am evoluat deloc, creierul reptilian tot dupa regulile din trecut merge.

Nu se muleaza pe nimic de azi, aia care au bani, masina, firma, piscina sunt luati de prosti ca nu-s placuti, ca ori te ignora, ori te ia de interes. Si cum multi nu sunt atractivi, de aia se generalizeaza ca ele vor doar pe aia cu bani. Procentul de femei cat de cat atractive e mult mai mare decat ala al barbatilor.

Plus ca acum si ele au salarii ca si barbatii, nu mai au nevoie de masinile la aia sa le joace cum vor ei.
Si ca dovada ca s-a pastrat ancestralitatea, barbatii nu cumpara masini si altele pentru femei ca-s ele destepte si cuminti.
Si femeile nu se cupleaza cu aia rai ca nu le-ar place asta.
De aia multe femei misto au lipici la multi golanei prosti si urati la caracter.

Si tocilarii cu servici buni si cuminti sunt tinuti de prosti.
De multe ori auzi "vai uite vecinu cuminte, carte, munca buna, si ea se uita la derbedeul ala coate goale, sau chiar daca nu e coate goale are mutra de neserios si cu salariu mult mai mic ca al aluia".

Nu e..., realitatea zice tot, oricat ne-am minti noi.

Chiar aici a fost o intrebare ieri, cand una maritata de 5 ani cu unu, s-a aprins la un baiat care o atrage f mult desi nu prea a discutat cu el cine stie ce.
Se mira de ce, ca asta nu s-a intamplat nici la inceput cu barbatul ei, deci nu e vb de monotonie.
Si i-am explicat de ce.

| Lupică27 a răspuns (pentru Mosotti):

Cat crezi tu dupa mintea ta ca dureaza o relatie cu unu sarac dar care are trasaturi de mascul alfa? prea putin.
Relatiile de lunga durata sunt cu pampalai din aia tocilari si urati ca dracu dar care sunt bogati si usor de dominat.

| Mosotti a răspuns (pentru Lupică27):

Saracii se gasesc cu saracii, instaritii cu instaritii si bogatii cu bogatii, deci nu e problema, daca si ea si el au aceiais conditie de ce n-ar dura?
Prostii cu prostii, nesimtitii cu nesimtitii se gasesc.

Clasele sociale in general nu se amesteca.
Deci nu este absolut nici o problema.
Bine sa arati si intri in cercul celor ca tine si financiar, intelectual, caracterial, fizic.

Sigur ca una instarita sau bogata nu sta cu unul cu salariu mediu, si nici invers, un medic nu prea sta cu o vanzatoare, ca are de ales alea de nivelul lui, dar nu prea se cupleaza asa oamenii decat f rar, ca fiecare are anturajul sau, nu se prea intalnesc.

Asa ca, cam gresesti.
Ca asa de certuri si neintelegeri sunt in toate categoriile in mod egal, poate sa nu dureze in toate categoriile, dar daca e atractie, si compatibilitate merge tot la toate clasele sociale.

Si am vb de atractie pe bune reciproca, nu de relatii pe interes deci de carton, legile atractiei sunt la fel ca acum multi ani in urma. Asta nu s-a schimbat.

Doar de asta am zis, de relatii pe bune unde cunosti iubirea, afectiunea, placutul, simpatizatul, chiar daca se duce, ca se duce la cam toti dupa un timp, dar macar ai parte.

Tocilarul nu pupa asa ceva niciodata.

| Anutzaaa1 explică (pentru Lupică27):

Adevărat ca a apărut monotonia, comunicare nu este. Dacă încercăm să comunicam se ajunge cumva la ceartă. Menționez ca de la începutul relației cu el vreau sa zic ca nu a fost acea dragoste pura, acei fluturi în stomac. Nu a fost acel ceva de care îl simt pentru acest băiat de care am dat. Când ii aud vocea asa ma liniștește, când îl vad sufletul nu mai suferă....pe mine nu ma interesează dacă este bogata dacă este masculul alpha. Totul se leagă din suflet. Sufletul simte alt suflet. Când l am văzut prima data am avut senzația ca îl cunosc și parca l am mai văzut undeva dar a fost pentru prima data. Și ceva sa activat

| Lupică27 a răspuns (pentru Anutzaaa1):

Pai de ce te-ai maritat cu el daca nu a fost ce trebuie?

| Mosotti a răspuns (pentru Lupică27):

Nu e monotonie, a zis ca nici la inceput pentru sot nu a simtit asa.
A dat de cineva care o atrage mai tare, este normal ce s-a intamplat, figura aluia e mai masculina, mai genul ei si gata, inconstientul a declansat atractia (exact ce spuneam eu de fizic), si gata treaba!
Ele sunt programate sa fie atrase de cei cat mai catre alfa, care emit cat mai intens calitati alfa.

Se aplica ce ziceam, nu era nevoie sa discute prea multe cu el si asa mai departe.
Ca pentru ceva serios nu ajunge doar fizicu e alta, dar proba eliminatorie este fizicul, fara ala o doare in pix de gandire, comportament, etc.

Ala nu o prea baga in seama, nu o sa aiba ocazia de aventura, ca daca o vroia, o aborda deja.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ești sigură că n-ai tu însăți 13 ani? Asta ar explica modul de exprimare.

| Mosotti a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

A spus f bine cum a spus, nu pare deloc de 13 ani.

| Anutzaaa1 explică (pentru Mosotti):

Nu am 13 ani am 27 doar ca unii vor sa fie mai rautaciosi

| Anutzaaa1 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Eu zic sa mai citești o data și apoi sa vezi dacă chiar am 13 ani?

| Mosotti a răspuns (pentru Anutzaaa1):

Da, unii isi rautaciosi, nici nu stiu sa citeasca ca sa se prinda, desi si la 13 ani sunt multi copii care scriu mai bine ca unu de 40.
Deci nu dupa asta ne luam.
Si unu de 40 poate sa scrie ca dracu.

Din contra, ai scris matur, una de 13 ani nu prea avea de unde sa scoata ce ai scris tu, plus ca nu avea de ce sa intrebe asa ceva.
Si daca intreaba, ar fi zis ca pentru fostul gagiu nu a simtit ce simte pentru baiatul x, nu avea de ce sa minta aia cu castoria.

Deci si logic daca o iei, nu aveai cum avea 13 ani si sa te dai mai mare.

Multi inainte pentru cei 27 ani ai tai, baiatul pentru care simti atractie cati ani are, sotul cati?