| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, traiti mai bine in democratie decat in timpul regimului comunist?
A trai bine cu sensul de a avea suficiente venituri banesti pentru a va satisface toate nevoile.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da dar am emigrat ca sa traiesc bine. La noi e o democratie smechera.

| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi faptul ca comunismul era o utopie, o credinta absoluta de egalitate care nu promova progresul si stagnarea, de asta civilizatile democratice sunt in fata celor comuniste, vezi china de cand au trecut spre democratie uite unde au ajuns, china este cat de cat democratia, nu este china de acum 30 de ani categoric nu, sa inteles ca nu poate exista asemenea utopie, facismul, nazismul, comunismul, anarhismul, monarhia nu sunt ceea ce seminficica spiritul uman si democratia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, mai bine. Mi-au scăzut și veniturile și nevoile, am griji mai puține.

| NLS a răspuns:

Sincer, pentru mine nu e mare diferenta.
Nu am stat niciodata prea rau cu finantele.

(am prins 6 ani si cateva luni sub regim comunist, si ai mei aveau ceva bani stransi, nu exagerat de multi, insa se strangeau fiindca efectiv nu aveai ce sa cumperi.
Imi amintesc cum plangeam cand vedeam castrevete lung primavara si salam la o colega de gradinita, a carei mama lucra vanzatoare la oras si facea rost de tot si toate.
Cand ai mei mergeau la oras, stateau ca prostii mai bine de jumatate de zi la niste cozi infernale unde toti te calcau in picioare, mai ceva ca babele la pupat oase, la final cumparai orice se mai dadea, pentru ca ce te interesa se termina de multe ori exact inainteea ta, mai mergeai cu oua sau goblenuri de acasa, pentru ca sa te intorci cu 2 kg de zahar in loc de unul, sau cu o jumatate de pachet de unt in plus...)

Deci da, marea majoritate aveau mai multi bani atunci... pacat ca eu (si nu numai eu) plangeam dupa o felie de salam.

| mgtow a răspuns (pentru NLS):

Taranul cu 4 clase era cam prost cu lumea daca o tinea moarta de foame ca sa trimita alimente la arabi in schimb de petrol

| Thecurious explică (pentru NLS):

" mai ceva ca babele la pupat oase" -Nu sunteti crestin ortodox?

| NLS a răspuns (pentru mgtow):

A vândut și arabilor pe petrol, și asta e după mine un lucru bun.
Mai rău e ca se exportau mașinării, utilaje, cereale, și multe altele, către India și alte tari mai sărace din Est, pe datorie.
Și din câte știu, doar o mica parte din datorii a mai fost recuperata.

| mgtow a răspuns (pentru NLS):

Nu avea datorii tara pe vremuile alea

| NLS a răspuns (pentru mgtow):

N-ai inteles. am zis ca a vandut alimente si tot ce nu mai gaseai pe rafturile goale ...pe datorie.
Adica altii ne erau datori noua, si banii nu au mai aparut... cel putin nu unde ar fi trebuit - la bugetul tarii.

Aici e doar un mic exemplu.

https://www.gandul.info/......te-8248023

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca iti poate raspunde cineva de aici care a trait/lucrat in perioada comunista, Comunismul a cazut de vreo 30 ani+ persoana sa fi si lucrat trebuie sa aiba 50+ani. La varsta asta nu o prea au cu internetul, mai precis cu TPU
Desi Multi is nostalgici -in special cei care n-au apucat perioada comunista, sau au prins-o ca tineri. Majoritatea Batranilor care au lucrat, s-aiu facut viata in comunism 60+ ani cred ca democratia e mai buna.