| Fredie a întrebat:

Vreau sa stiu care ar fi din punctul vostru de vedere, principalele trasaturi ale omului, ca locuitor al acestei planete in secolul 21. Mai concret care ar fi cele mai importante idei care fac sa se invarta lumea. Pentru mine la anii si experienta pe care o am, privind atat cat am avut ocazia la tv si mai ales la toti cei din jur, ar fi cateva trasaturi, destul de putine chiar, care anima, mai toti oamenii: goana nebuna dupa bani, putere (ma refer aici la cea data de pozitia sociala, de ierarhia intr o firma, etc) si sex/distractie fara nici o implicare emotionala. Ordinea e aleatoare, in functie de personalitatea fiecaruia, insa cred eu ca cele trei le intalnim la majoritatea oamenilor. Vazand aceste lucruri, recunosc ca nu pot sa nu zambesc un pic trist, de naivitatea unor oameni de altfel foarte inteligenti, care prevesteau ca in sec 21, omul se va schimba, va deveni mai inclinat catre religie, catre sentimente mai nobile si alte lucruri inaltatoare, cum ar fi poate iubirea sincera, inocenta, dezinteresata, etc.

3 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Fredie, nu stiu cum esti, dar vad cum gandesti, omul de azi este in schimbare.De ce? Pentru ca este dirijat de alti oameni din umbra care duc incet si sigur spre distrugere aceasta finta, numita OM. Sper ca ai inteles ce am spus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate in zilele noastre oamenii sunt atat de grabiti incat nici nu mai traiesc iubirea, o privesc cu superficialitate, nu-si mai dau interesul pentru nimic.
Putini oameni mai sunt sinceri si dau o mana de ajutor, restul sunt ingamfati si plini de falsitate!

| regyheyhesyes a răspuns:

Omul involueaza. totul se robotizeaza este depentent de tehnologie si aproape tot ce face este automatizat. Cred ca asta face sa ne pierdem incetul cu incetul abilitatile noastre de fiinte rationale. Ne intoarcem la maimute big grin (daca o maimuta poate folosi un pc si noi vom fi in stare mai ales ca totul se simplifica.