| julianapink96 a întrebat:

Zilele acestea am dorit sa fac curatenie in telefon la imagini si sa sterg imaginile care aveau backup, pentru ca acele imagini sa nu mai consume din memorie si sa nu mai apara in galerie. Am intrat cautat pe Google cum se poate face asta, pentru ca nu descopeream cum, deoarece nici acel folder, nici imaginile din el, nu aveau optiunea de stergere sau de eliminare. Am aflat ca trebuie sa elimin pozele aflate in folderul Auto Backup, din aplicatia Google + sau din aplicatia Google Foto. In aplicatia Google + n-am gasit nimic ajutator, deci am decis sa folosesc Google Foto pentru a rezolva aceasta problema. Nu mai intrasem de foarte mult in timp in aplicatia Google Foto, desi stiam ca la un moment dat oprisem backup-ul, dar nu stiam cum am facut asta. Cand am intrat in Google Foto, am descoperit ca aceasta aplicatie imi memorase toate imaginile pe care le facusem de-a lungul timpului, de cand aveam telefonul, chiar daca eu din galerie stersesem o gramada din ele. Am inceput sa mut in cosul de gunoi multe imagini pe care chiar nu le mai doream in telefonul meu, pentru a elibera din memorie, iar pe unele le-am pastrat, pentru ca doream sa le descarc in laptop. Am sters apoi imaginile nedorite chiar si din cosul de gunoi, pentru a fi sigura ca o parte din memorie s-a eliberat. Am intrat in Galerie, dar am observat ca nici folderul nu disparea si nici imaginile din el nu se imputinau, diferenta fiind doar aceea ca unele din ele apareau cu gri, deci erau inaccesibile. Apoi am inceput sa ma ocup de stergerea sau eliminarea folderului de Auto Back-up. In rezultatul pe care il gasisem pe Google, scria ca ar trebui sa intru la Setari si sa elimin contul de Google, iar pentru a se sterge acel folder, trebuie sa am si optiunea de sincronizare dezactivata(o si aveam, cred ca de aceea nu mi se mai facuse back-up la imagini de atata timp). Am urmat pasii, eliminand acel cont de Google din Setari. Am iesit de la Setari si am observat ca folderul de Auto Back-up intr-adevar disparuse. In acel rezultat, mai scria ca ma pot conecta inapoi in contul meu de Google, ca daca am optiunea de sincronizare dezactivata, nu-mi va mai aparea folderul cu pricina. M-am conectat in contul meu de Google cu mailul si parola inapoi. Am intrat apoi in Google Foto, pentru a salva pozele pe care le pastrasem acolo, fara a le da la cosul de gunoi, pentru ca mai apoi sa le descarc in laptop, insa am avut surpriza neplacuta ca si ele sa dispara. Nu pot intelege ceea ce s-a intamplat cu acele poze pe care eu le-am pastrat. Eu cred ca s-au sters atunci cand am intrat la Setari si am eliminat contul Google, alta explicatie nu-mi gasesc. Dar ceea ce e mai ciudat e ca acele poze, pe care eu le pastrasem in Google Foto pentru ca mai apoi sa le descarc in laptop, nu-si aveau copii in acel folder de Auto Backup, de care eu imi dorisem sa scap atat de mult din Galerie, deci nici n-aveam cum sa ma gandesc, cand am facut operatiunea de eliminare a contului Google din Galerie, ca si acelea voi disparea. Sau poate din cauza ca erau prea vechi acele imagini pe care eu le pastrasem?! Dar totusi nu cred ca vechimea conta...alta trebuie sa fie explicatia. Intrebarea este : mai pot recupera acele imagini, pe care le pastrasem in Google Foto, cumva? Eu zic ca ar trebui, pentru ca nu-si aveau copii in folderul de Auto Backup, ca sa fie afectate(am uitat sa fac precizarea ca imaginile care-si aveau copiile in folderul Auto Backup, s-au sters si din folderele unde se aflau ele), aceasta este parerea mea. Dar vreau sa stiu ce anume le-a facut sa dispara, daca le mai pot recupera si cum sa procedez ca sa le recuperez, barem sa am un raspuns clar, ca sa stiu ce am de facut. Astept raspunsul! Dau funda! big grin

2 răspunsuri:
| Lands0fMancunia a răspuns:

Salut le poti recupera. Sunt programe pe PC de recuperare a datelor gen Recuva ( http://www.piriform.com/recuva)

| julianapink96 explică:

Si cum as putea rezolva aceasta problema cu programe de recuperare a fisierelor, care sunt pentru PC, si nu pentru telefon?! Cum procedez? Am inteles ca ar trebui conectat telefonul la PC prin cablul de date(USB), dar nu stiu cum se procedeaza mai departe...