| Curious2 a întrebat:

Buna tututor, sper sa imi raspundeti cat mai multi la acesta intrebare.
Aveti veceul in fundul curtii?
Intrebarea se adreseaza celor care locuiesc in mediul rural / la tara.
Post Scriptum
Bunicii, parintii si chiar eu am avut buda in fundul curtii.
Nu e casa mea, ci a parintilor, insa am locuit si eu acolo vreo 4 ani.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Faci un studiu sau intrebi doar așa, din curiozitate?

| Curious2 explică (pentru sierra1):

NU fac un studiu.
Am auzit, de curand, ca asta e o mare problema "Buda din fundul curtii".
De aceea, va intreb din curiozitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut. Nu la țară ci la oraș, până s-a introdus canalizare în zonă. Acum se poate face fosă septică și să chemi din când în când căcănarii să o golească.
Trageți la pompe,
Haznaua s-o goliți,
Și cui nu-i place să ne pupe
Unde știți.
( Din imnul căcănarilor)

| Drimmero a răspuns:

Vezi-ti de treaba, lumea de la tara s-a cizelat, acum au bai, centrale sau in cel mai rau caz boilere, chiuvete, cabine de dus sau cada, nu mai e cum era candva. Stau si ma gandesc...toaletele alea din fundul curtii erau vreodata curatate? In orice moment intrai acolo puneai carligul la nas sa nu simti dugheana

| Curious2 explică (pentru Drimmero):

Nu stiu unde traiesti tu sau ce ai vazut.
Nu stiu la care tara te referi.
La mine in comuna, doar primarul, preotul si profesororii au ce ai enumerat tu. Poate or mai fi cativa.
Da, toaletele alea puteau rau. Mai bine eliminai excrementele undeva in gradina. De urinat, era simplu sa urinezi in curte, dar cu fecalele era mai greu.
Cel mai naspa era vara, pfai.
Iarna, mirosul era mai putin intepator / patrunzator. Se intelege de ce.
Daca era curate? Depinde daca erau spalate sau nu.
Proprietareasa casei, in care locuiam in chirie, curata buda cu periuta de dinti.
Avea pretentia ca eu sa fac la fel.
Noroc ca au facut un veceu nou-nout, pe o gaura cu capacitate mai mare decat prima.

| Drimmero a răspuns (pentru Curious2):

Nu e atat de greu sa-ti faci o baie la tara, nici sa te modernizezi, prin munca poti obtine atatea, nu stiu de ce esti uimit.

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Iti voi raspunde din cate cunosc. Sunt totusi multi de la sate care mai au veceul,, in fundul curtii'', dar mai mult persoanele de etnie roma care locuiesc la tara detin conditii moderne si cu totii stim de ce o mare parte sunt asa.