| Sali98 a întrebat:

Buna unde credeti ca este mai usor la filologie sau la stiinte sociale?

9 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Personal, profilul Stiinte Sociale mi-a parut mai usor, avand in vedere ca nu implica limba latina decat in primii doi ani. Asta e doar un exemplu, probabil sunt mai multe dezavantaje pe care le-am gasit, dar asta e valabil doar in ceea ce a priveste. E mai usor cel in care predomina materiile la care te pricepi cel mai bine sau pe care esti dispus sa le aprofundezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai uşor este la ştiinţe sociale, dar mai indicat e la filologie. Ce-i drept te vei chinui ceva cu limbile străine şi cu latina, dar vei învăţa mult mai mult decât la ştiinţe sociale. E mai de viitor filologia, părerea mea.

| gingergirl1 a răspuns:

Intre astea 2 ma invart si eu! Eu stiu ca mai usor esre la stiinte sociale! Bai eu nu stiu de voi dar eu stiam ca la filo se punea mai mult accent pe romana, istorie si limbi straine nu la stiinte sociale! Si se da bacul la mate, la filo nu se da!straight face pentru ca in ultimii ani nu o sa mai faci mate!
Cu totul ca ar fi mai indicat la filologie pentru ca na'e mai de viitor dar ce-i drept nu prea mai conteaza liceul conteazafacultatea pe care o faci...

| Sali98 explică (pentru gingergirl1):

Nici la filologie nici la stiinte sociale nu se da BAC-ul la mate, seamana destul de mult profilele doar ca la filologie dai teza la latin iar la stiinte sociale nu

| Geoops a răspuns:

Stiinte sociale. Pentru ca faci foarte putina matematica, si nu dai bac la matematica. laughing In schimb la Filo faci multa mate, engleza.
Stiintele se bazeaza pe Istorie, Geografie, Romana. happy
Depinde acum ce-ti place tie. Romana sau matematica.

Te-am țucat! laughing

| NeonLights a răspuns (pentru Geoops):

La filo nu faci mate decat doi ani si nici atunci prea multa, doar doua ore pe saptamana iar materia este mult mai usoara decat la stiinte sau mate-info!

| GodLight a răspuns:

Stiintele sociale e un profil usor si nu e atat de complex ca profilul filologic. Daca mergi la stiinte sociale trebuie sa te pricepi cat de cat la engleza, romana, istorie/geografie si sa iti placa/intelegi latura umana (vei face logica, apoi psihologie, economie, filozofie, etc).La filologie o sa-ti fie greu ca o sa dai teza la latina si o sa-ti dea foarte mult de citit.
Acum alegi ce vrei, dar te-as sfatui sa mergi la stiintele sociale.
Pa, pa.

| NeonLights a răspuns:

Clar la filologie.La stiinte se face multa matematica, fizica, chimie, biologie iar astea sunt foarte grele..depinde acum si de ce iti place tie, daca iti plac limbile straine si romana atunci poti sa alegi profilul de filologie, unde nu e atat de multa bataie de cap! happy

| dany28 a răspuns:

Iti recomand stiinte sociale pentru ca acolo sunt si eu in clasa a 11 si nu regret deloc plus ca e foarte usor, dar in acelasi timp inveti ceva.