| Andwta a întrebat:

Vi s-a intamplat sa mergeti in oras si sa fiti opriti de o persoana, in cazul meu un barbat? Aceasta persoana sa va propuna sa fiti model pentru make-up, coafat, imbracaminte etc. sau sa apareti pe o coperta a revistei, primind si bani. Mi s-a intamplat mie, l-am lasat sa vorbeasca, apoi ma prezentat unei femei. A vorbit aia cat a vorbit si a lasat la urma ceea ce voiau de fapt. Ca sa te inscrii era necesar sa platesti o suma de bani, 400 de lei.
Nici daca imi oferea o suma mare de bani nu acceptam ????.
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| thedarknight a răspuns:

Am patit si eu! Doar ca eu am cazut in aceasta teapa, pentru ca nu auzisem nimic de ea! Iar mie mi au cerut o suma mai mica, daca mi aduc aminte 40 de lei. ideea e ca a parut foarte credibil pentru ca m au pus sa semnez si un "contract " pe care nu l am citit! Cu aceasta ocazie ii felicit pe cei ce citesc inainte sa semneze ceva, chit ca are 20 de pagini! Dupa ce mi au luat banii, m au expediat in mai putin de 1 minut, ramanand sa ma contacteze. In acea zi mi au facut si niste poze pe care trebuia sa i le trimită directoarei pentru a ma vedea si analiza! O mare harababura. bineinteles ca imediat dupa ce am plecat mi am dat seama de prostia mea, dar era prea tarziu. si cand am ajuns acasa, căutând pe internet, mi am confirmat ceea ce credeam si dupa ce am citit si acel "contract" spunea ca acei bani erau strict pentru acele poze facute si eventual urcarea lor pe un site cu alti "prosti"! A fost o experienta trista insa am invatat multe din ea! laughing "Nu te opri cand cineva te abordeaza pe strada " si multe altele! Dar am privit ziua aceea doar ca pe un simplu ghinion pentru ca, fix inainte sa ajung in locul unde am fost " țepuită", am mai avut parte de una care se putea lasa cu dat in judacata si pierdut mult mai mult, dar totul a tinut doar de semnarea unui contract pe care am refuzat sa l semnez. Nu stiu. poate ati auzit si voi de acei oameni care vând saltele magice, apa purificata, aparate nazale si multe altele care te vindeca ca prin minune de anumite boli! Ohh doamne si cata lume era acolo. stăteau la rand, multi oameni in varsta care erau dispusi sa dea 8000 de lei pentru acea saltea platita in rate, doar pentru a scapa de dureri! Atata hotie in Romania asta!

| Andwta explică (pentru thedarknight):

Si mie mi-a aratat un contract. Nu auzisem nici eu de asta, dar bine ca plecasem. Totusi ai avut norocul sa nu iti ceara mai mult.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E teapa, m-au oprit si pe mine de cateva ori, de multe ori aia ma evitau ca ma cunosteau si stiau ca nu le merge cu mine, eu nici n-am avut rabdare sa stau la vrajeala lor.

Cum zice @Nevermore, e teapa de zile mari.

| Andwta explică (pentru Drimmero):

Ce trist, sa fure banii oamenilor, zicea ca le mai trebuie' 3 persoane. Si barbatul ala la varsta lui avea o dantura oribila.

| Drimmero a răspuns (pentru Andwta):

Nu trebuie sa le acorzi nici macar atentie ca sa nu ai probleme cu astfel de personaje.

| Dismally a răspuns:

O firma serioasa de recrutare nu iti cere bani. Este o teapa de 400 lei.

| Andwta explică (pentru Dismally):

Asta ma gandeam si eu. Cand le-am spus ca nu am bani? la mine si chiar daca as fi avut nu le-as fi dat, s-au cam dezamagit, m-au intrebat daca am pe card?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o țeapă veche de minim 15 ani

| eckblume a răspuns:

In cei care te opresc pe strada si iti ofera asa oportunitati nu e bine sa crezi. Sunt sanse foarte mari sa fie teapa. Si da, e teapa.
Eu am patit sa ma opreasca un individ intr-un loc aglomerat, spunandu-mi ca e in apropiere o agentie care se ocupa cu recrutarea de modele si voi beneficia de infrumusetare gratis, doar sa faca poze pentru diferite produse. Normal ca am refuzat si am plecat. Seara, o prietena mi-a povestit ca si ea a dat de individul acesta si a mers de curiozitate sa vada ce e cu agentia asta. Nu era altceva decat o firma care se ocupa cu videochat. Bineinteles ca tipul era in cautare de modele laughing
Pentru siguranta eviti sa continui conversatia si pleci linistita.

| Andwta explică (pentru eckblume):

Ce nasol. Mie imi pare rau pentru persoanele care pica in capcana.