| Liiiax99 a întrebat:

Bună.
Voi ce credeţi despre acel copil care a fost omorât de un câine?
Eu cred că nu ar trebui să fie chinuiţi acei câini. Cred că ar trebui adoptaţi dar în nici-un caz omorâţi.
Am văzut ieri la ştiri cum un câine prins era într-o plasă de peşte ceva de genul şi se chinuia să iasă de acolo, bietul de el.
Şi câini muşcă doar dacă sunt:
-turbaţi
-încerci să îi mângâi
-îi loveşti
etc.
Ce părere aveţi?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord. Sunt convinsa ca am putea ajunge la solutii mai utile doar ca lumea si parlamentarii nu vor sa se uite in alta parte sau sa faca vreun efort. Asa am ajuns din nou la coada Europei cu aceasta problema si cu felul in care o rezolvam. Mi se pare absolut stupid sa omori toti cainii din cauza ca unul a omorat un copil de 4 ani care trebuia supravegheat. Sunt atatia psihopati, violatori si infractori care fac mult mai mult rau si sunt dotati cu mai multa inteligenta decat un caine si pentru care statul plateste peste 1000 de ron pentru a-i tine bine mersi in inchisoare. Cainii nu ar trebui sa umble pe strada, insa nu mi se pare normal sa ii omori pe toti, mai ales ca au ajuns pe strada din cauza iresponsabilitatii societatii in care traim.

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Cred că, de fapt, este vorba despre un echilibru între aceste două chestii. Și copilul trebuia supravegheat, dar în centrul Bucureștiului, capitală în UE, în anul 2013, nu aveau ce căuta câini vagabonzi agresivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A innebunit lumea, eu as omor-o pa ma-sa mare nu cainii, imi pare rau de copil dar de ce nu a fost supravegheat? Ne scoate ochi ca pentru fiecare caine prins plateste 219 lei, aoleu? si la hingheri nu le da dact 5 lei de caine, unde sunt restul de bani?

| Omori a răspuns:

Pe mine sincer ma depaseste situatia. Poate e Bucurestiul plin de caini,dar nu e mai deranjant oare sa vezi un om fara adapost cum doarme printre cladiri?
De pusti imi pare rau, mnah, dar nu e nevoie sa "eutanasieze" toti cainii. Exista hingheri? Ok, pai de ce nu dau ei cateva ture, presupunand ca stiu sa faca diferenta intre un caine agresiv si niste caini de cel mult un an care de-abia au invatat sa latre, si sa se ocupe doar de adevaratele probleme, ffs?
PS: printre "etc" tau ar trebui sa existe si "fara motiv real".N-am avut conflicte si chiar iubesc cainii, dar e clar ca sunt dominati de instincte.

| minda23 a răspuns:

Ar trebui ca adaposturile sa aiba mai multe conditii, iar oamenii care adopta un caine sa aiba mai multa grija de el si sa nu-i dea drumul din nou in strada. Oricum n-ar trebui sa fie cainii eutanasiati, deoarece ei nu au nici-o vina, vina este a autoritatilor care ii lasa sa se plimbe liberi pe strazi.