| stefi055 a întrebat:

Voi credeti in coincidente?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Coincidenta e activitatea cerebrala gandita din timp care a devenit realitate, deci nu exista

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coincidență înseamnă producerea a două fenomene în acelaș timp.
Noi suntem înclinați să căutăm cauze, să facem corelații în incidente co incidente pe care le numim coincidențe și să inferăm legături cauzale între ele.
Astfel, din faptul că două evenimente se produc simultan inferăm că sunt corelate între ele. Apoi de la această ipoteză a corelației ne punem problema că cele două evenimente coincidente ar putea fi corelate cauzal, una să o genereze pe cealaltă, sau să aibă ambele aceeași cauză, sau coincidența lor să aibă o semnificație specială și ocultă. Toate acestea sunt superstiții. Super stiții. Ceva care stă, stat, stiții, super, deasupra, adăugat de noi. Coincidența poate să semnifice ceva important și valoros, care merită descoperit, sau poate să nu semnifice nimic, dar noi să credem contrariul, că cineva acolo sus ne iubește. Dar nu numai oamenii simpli se împiedecă de acest raționament greșit ci și savanții. Am aici un exemplu într-un eseu al meu.
https://dosarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/......atiei.html

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Nu cred ca este o coincidenta aceasta intrebare, ci destinul laughing!

| oglindasultanului a răspuns:

Sunt impinse de catre "sfantul cosmos", respinse si atrase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coincidenta este ce trebuia sa se intample. Toate lucrurile se intampla cum trebuie si nu cum vrem noi. Coincidenta este de fapt inevitabilul.