| Aalexander a întrebat:

Ce credeti despre coincidente?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu cred în coincidențe!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Sant fenomene care se produc din ceea ce produce creierul nostru si cu cat mai mult ne centram pe ceva se atrag niste evenimente similare sau chiar gandul acela procesat in cap devine realitate, universul ne ofera din belsug daca toata lumea ar stie ca optimismul e aurul din capul nostru.

| acinorev a răspuns:

Nu cred ca exista cu adevarat, ci oamenii au avut nevoie de un mod de a explica acele fenomene stranii cand parca doi oameni isi citesc gandurile si fac la fel un lucru. Stiu ca pur si simplu asa s-a intamplat, si eu asta accept. Nu cred ca ele exista cu adevarat.

| stlucian a răspuns:

Coincidentele le putem asemui cu asa trebuia sa se intample sau destin.Sti ca daca ai un necaz poate a trecut o pisica neagra prin fata ta.Ce vina a avut bietul animalut?(superstitie/coincidenta ca ai avut un ghinion?)
De cate ori, poate, ti-sa intampla sa te gandesti la o anumita persoana si mai apoi sa o intalnesti.Coincidenta? Sau premonitie/ghinion(daca nu e intalnire placuta)sau dinpotriva!
Cred ca coincidentele trebuie luate ca atare si impartite la diferite nivele de perceptie. Daca ti-ai uitat cheile masinii in casa asta nu inseamna 100% ca nu porneste NU? Poate fi o coincidenta daca nu ai combustibil si ca fi uitat TU sa alimentezi!
Aceste lucruri tin de hazardul necunoscutului care ne inconjoara:VREM sa stim TOTUL dar viitorul sa mai ascunda ceva.
De aceea suntem exploratori ai necunoscutului.Ne sta in fire.

Ce coincidenta ai gasi intr-un melc si viteza. Poate nici una dar POATE el percepe lumea altfel mult mai rapida decat noi.
Deci oricum am privi aceste "ciudatenii"fac parte din noi si din viata noastra chiar daca ne afecteaza uneori.
Personal le privesc ca niste probabilitati cu o infinitate de solutii la care raspunsul se modifica in timp si bineinteles niciodata acelasi!

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Coincidențele nu există. Totul se întâmplă cu un motiv. Cel puțin asta e părerea mea. Stlucian a spus tot ce aveam de spus.

| Andreea_4752 a răspuns:

Cred ca e ceva normal.Se intampla mereu, cel putin asa cred eu.

| MrRadu a răspuns:

Sunt inevitabile