| lalaballet a întrebat:

voi cum ati descrie scoala? cea mai buna descriere primeste... felicitarile meele(si o funda, ca nu mi-o trebuie)

Răspuns Câştigător
| lusinda99 a răspuns:

Definitie= cladirea in care tinerii sunt tinuti prizonieri si fortati sa invete cele mai complicate lucruri.

Sinonime=inchisoare, carcera, cladire de tortura, cosmar.

Limba vorbita=chineza

Catalogul=lista neagra

Elevii slabi= capete seci

Elevii bunicei=oameni normali

Tocilarii=extraterestri

Ghiozdanul= nicovala

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Școala este parte din viața fiecărui om, mai mult sau mai puțin, etc.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Iti spun parerea mea.
Scoala din punctul meu de vedere e doar un obstacol imes in viata, si o arma a celor din societate de manupulare in masa. De ce? Simplu, inca din prima etapa a vieti esti obligat si fortat sa te duci la scoala, apoi din fiecare parte vin cei ce-ti cer note mari, presiune, toate chestile de care ai nevoie sa n-ai timp sa faci ce-ti place tie.
In primul rand, iti umpla capul cu multe chesti care oricum peste cativa ani le uiti complet, materi care nu-su au sensul, te pun sa-nveti doar ca sa ai impresia ca esti destept, te domina gandul ca inveti ca sa ai un job bine platit, care in esenta lui pur si simplu te-ndrepta spe sclavie.

| zurick a răspuns:

O cladire in care elevii isi bat joc de profesori.Prea frumos sentimentul cand iti bati joc de un profesor, si-l faci sa-si iasa din tantani...Cladirea in care nici nu mai e nevoie sa-ti faci temele, ca le copii de la unu mai destept in pauza.Cladirea in care te pozitionezi in clasa in asa fel sa nu te vada profesorul copiind.Insa ca sa-ti fie si tie bine invata macar la o materie.