| Ingrid16V a întrebat:

vreau sa ma ajutati cu ceva sad Eu am net prin Romtelecom, modem la calculator iar acum cateva zile mi-am cumparat laptop si nu stiu cum pot conecta netu la laptop. Trebuie sa fac niste setari la laptop? Eu am folosit laptop-ul la cineva care avea net prin RDS, si era pe direct, astfel mi s-a conectat, dar la mine nu stiu cum sa-l conectezsad Ma poate ajuta cineva? :-s

Multumesc mult:*

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Este foarte simplu: formezi 1930(apel gratuit) si acolo la tehnic le spui ca vrei sa te conectezi wireless iar ei te vor invata unde trebuie sa intrii in calculator ca sa faci setarile.Sincer nu mai tin minte adresa in care trebuie sa intrii.Bafta.

| Ingrid16V explică (pentru emilitalia):

Am vorbit si mi-au zis sa pun modemul de la calculator la laptop, insa usb-ul nu se conecteaza, din cele 5 beculete de la modem, doar primele 2 sunt aprinse pe verde, link-ul nu se face portocaliusad

| emilitalia a răspuns (pentru Ingrid16V):

In mod normal de functionare trebuie sa ai 4 aprinse.Acum sa inteleg ca tu ai numai power si dsl aprinse.Nu?

| Ingrid16V explică (pentru emilitalia):

Pai cand netu este conectat la calculator, da sunt 4 becuri aprinse. Iar ala mi-a zis sa scot modemul de la calc, am scos usb-ul din unitate. Dar nu stiu cum sa conectez netu pentru ca netu e conectat la medem cum il pun la laptop? Da, sunt aprinse doar power si adsl(link-ul e verde, in loc de portocaliu) Nu mai inteleg nimicstraight face sad

| emilitalia a răspuns (pentru Ingrid16V):

Alexa tu trebuie sa ai cel putin 3 aprinse(adica si internet). Daca internet nu este aprins inseamna ca internetul tau este cazut.Incerca si verifica toate cablurile sa fie la locul lor.De care modem ai? Acela alb? HUAWEI?

| Ingrid16V explică (pentru emilitalia):

Dahee hee HUAWEI, dar zi-mi ce fire ar trebuie sa fie bagate in laptop? Poate nu fac eu ceva bine, de asta nu-mi ieseblushing Ca sa deconectez modemul de la calc, trebuie sa scot doar modemul din unitate, nu? sau mai sunt si alte firethinking

| Ingrid16V explică (pentru Ingrid16V):

Pardon, nu modemul, ci USB-ul din unitate?

| emilitalia a răspuns (pentru Ingrid16V):

Pe ce retea ai minute ca sa ne putem intelege mai bine?

| Ingrid16V explică (pentru emilitalia):

Pai eu nu am minute, dar are matusa, pe Orange.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu ajutorul unui router. Wireless.

| Ingrid16V explică:

Heiblushing am rezolvat :O era un fir scos si nu am observat, scuze ca te-am stresat cu atatea intrebariblushing Iti multumesc din suflet ca m-ai ajutat >:d

| emilitalia a răspuns (pentru Ingrid16V):

Ma bucur ca ai rezolvat.Nu ai pentru ce.Sarbatori fericite.

| Ingrid16V explică (pentru emilitalia):

Multumesc, sarbatori fericite si tie!