| Andreeeeeeeeea_8548 a întrebat:

Buna happy Vreau si eu sa stiu ce parere aveti despre Stephan King si care ar fi cele mai interesante carti pe care le-a scris :d. Dau fundita ^ ^.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Uite, intrebarea ta ma provoaca sa raspund si sa fiu in contra curentului cara face din acest scriitor doar unul al romanelor de groaza. Ei bine, am citit una dintre cartile sale, din pura curiozitate, caci cartile de acest tip nu sunt preferatele mele:si n-am regretat incercarea, fiindca am descoperit un scriitor care scrie foarte bine! Este intr-adevar un maestru al inventarii unor scenarii ce produc groaza -dar mai ales atunci cand ele capata substanta prin ecranizare-, insa ca artist ce se exprima prin cuvant este desavarsit; gaseste pentru fiecare personaj cele mai potrivite mijloace spre a-l face viu si pregnant, gaseste cuvintele potrivite pentru a exprima o anumita actiune sau a descrie un peisaj, un oras pustiu de ex., si totul sa imprime in mintea cititorului o anumita stare de neliniste premergatoare momentului culminant al actiunii.Si, poate cel mai important aspect, e acela ca nu plictiseste cititorul cu abundenta unui discurs al autorului:fiecare cuvant are rostul sau si fiecare cititor satisfactia sa; am citit apoi si alte scrieri ale sale, mai ales ca stilul alert usureaza lectura. Vreau sa spun, adica :Stephen King nu e doar un scriitor de romane de groaza, e un SCRIITOR in toata puterea cuvantului.Cat despre cartile sale, toate sunt interesante.Este uluitoare imaginatia debordanta si speciala a acestui om.Am citit chiar un comentariu ce pare amuzant dar reflecta un adevar:se pare ca, scriind ultima carrte aparuta, s-a speriat el insusi de cele ce se intamplau in ea! Poate sunt subiectiva, insa pentru mine Stephen King isi depaseste, ca autor, reputatia!

1 răspuns: