| bmimi2002 a întrebat:

Bună ziua, am întrat pe google sa îmi caut ceva de munca de acasă, pentru ca am un copil mic și nu mă pot deplasa să lucrez... și am găsit un site, la care trebuie sa răspund la comentarii și sa vorbesc cu clienții, în asta consta locul de munca, dar mi-au cerut buletinul și sa descarc aplicația Skype, pentru instruire, este ok, mi se pare puțin dubios?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar dubios...
Nu trimite nimic, ca skype-ul este o aplicatie care nu apartine unei firme, deci aia vor datele tale personale, pentru frauda si alte ilegalitati.

O firma serioasa intotdeauna iti da adresa lor de meial, care aprtine de o companie cu website facut pe numele companiei si cu toate mentiunile companiei lor: adresa legala, inscriere la registrul comertului samd.

Cand se apeleaza la Skype, what'sapp, Messneger, emailuri venite cu adrese de yahoo, gmail, sau hotmail, ori si sunt alte aplicatii gratuite de pe google, sa stii ca nu sunt firme legale, ci scammeri.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici site-uri profesionale:
www.upwork.com
www.freelancer.com

| dullcat a răspuns:

Este normal sa vada ca esti o persoana serioasa, gandeste-te ca nici ei nu pot angaja asa pe oricine.Iar pe Skype comunicarea e mai eficienta decat la telefon.

Succes.

| VoidEternal a răspuns:

Pai daca vrei sa fii angajata legal, cum ar putea firma respectiva sa faca asta fara datele de pe buletin si copie?

Iar aplicatia Skype este in regula, vine preinstalata pe windows, nu e nimic dubios aici. Fiind vorba de munca de acasa, e normal sa aveti un mediu de comunicare.