| tatiantanasa a întrebat:

Bună ziua! Am o aftă bucală pe partea stângă a obrazului dar problema este că s-a umflat tot obrazul atât cât în interior și în exterior este ceva normal la aftă sau s-a format vreo infecție deci mi s-a urcat umflatura până sub barbă și ochi și este tare la palpare! Ce este de făcut? Mulțumesc frumos.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți suna medicul de familie pentru a-ți da un sfat.
Pentru tratarea aftei, spală-te pe dinți de mai multe ori pe zi, folosește apă de gură o dată pe zi (calmează și durerea), și mănâncă dulceață de trandafiri, ori ia o gură de sirop de trandafiri.
Mi s-a mai întâmplat să am inflamație în gât și afte, poate similar cu ceea ce ai tu, doar că nu se vedea nimic exterior.

| newaccountbye a răspuns:

Da ți cu glicerina boraxata pe afta. Depinde cât de mult s-a umflat, dar s-ar putea sa ai o infecție, de obicei nu se întâmpla asta de la o afta. Ești sigur/a ca nu ai probleme dentare sau altceva?