| alinav a întrebat:

am o mostenire lasata prin testament mobila si imobila lasata de un verisor care nu are familie nici frati, doar niste neamuri indepartate poate fii atacat acest testament? mersi

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca e facut corect si nu are rude aproapiate gen sot sau copii, nu prea vad cine ar putea sa-l atace. Totusi nu stiu care e treaba cu creditorii, adica daca verisorul tau are vreo datorie, probabil ca datoria va trebui achita din masa succesorala, adica din mostenire.

| meriuss a răspuns:

Daca scrie in testament ca tie ti se cuvin tie si numai tie, nu are nimeni dreptul asupra lor, doar tu.