| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate fi atacat un testament? Mostenirea se lasa numai prin testament? si ultima, au fost 11 frati nu mai traieste decit unul cum se imparte pamintul celor decedati daca nu au avut titluri de propietate?

Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

Un testament se ataca prin justitie; dar daca parintii nu au lasat de buna voie vreunuia dintre voi e cam nasol: toti 11 au dreptul; dar atata timp cat ei nu au titluri de proprietate si sunt si decedati ...revine celui in viata; Dar trebuie consultat un avocat si sa ai documente cu care sa atesti ca ceilalti nu au nimic.

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Testamentul nu poate fi atacat decat prin justitie si cu probe foarte bune; daca nu exista titlu de proprietate nu au ce sa imparta din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Testamentul se ataca, numai contractul de vanzare-cumparare (cu clauza de intretinere, daca este cazul) nu se poate ataca in instanta.
Trebuie sa te adresezi instantei prin deschiderea taxei de succesiune, la mostenire vin toti copii supravietuitori.
Partea de mostenire care ar fi revenit si copiilor care nu mai sunt in viata se imparte la cei supravietuitori.
Consulta un avocat pentru mai multe detalii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stimate domn/doamna - e foarte subtire ceea ce ati transmis aici. Se poate mai detaliat? Ca nu iti pot da raspunsuri intemeiate si profesioniste doar pe ceea ce ai scris in intrebare.