| adi124214 a întrebat:

Bună ziua. Care este diferența dintre sârbi și muntenegreni? Din câte am înțeles eu până acuma limbile diferă doar teoretic, practic vorbesc aceeași limbă iar religia este aceeași. Dacă sunt același popor, de ce muntenegrenii au obținut independența? Cum de au obținut-o atât de ușor în comparație cu kosovarii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sarbii si muntenegrenii sunt acelasi popor cu mici diferente lingvistice care sunt un pic mai mari ca intre olteni si moldoveni. S-au inteles intre ei si s-au despartit. Kosovarii sunt albanezi pe teritoriu sarb. Ei s-au despartit mai greu pentru ca sarbii n-au vrut sa renunte la un teritoriu al lor. Albanezii sunt ca ungurii la noi. Au ocupat un teritoriu care nu le apartine si au zis: sunt aici deci este al meu.

1 răspuns:
| david1234567890 a răspuns:

Nu știu diferențele, ști doar că sunt același popor.