| tonyc7 a întrebat:

De ce croatii se considera popor aparte fata de sarbi, daca vorbesc aceeasi limba cu ei? Sau muntenegrenii, daca nu exista limba muntenegreana si vorbesc tot sarba? Credeti ca granitele din fosta Iugoslavie vor ramane asa cum sunt azi sau se vor mai modifica in continuare?

46 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, cei din Montenegro nu vorbesc sarbeste, ci un dialcet intre italiana si sarba. Am o prietena care este chiar din montenegro si ea mi-a spus asta.
Dar pot inteleg si vorbi sarbeste, asa cum si noi inetlegem si vorbim italiana.
In ce privesc sarbii si croatii, candva erau o singura natiune, care ulterior s-au divizat din cauza religiei.
Din pacate, ce se va intampla in viitor nu poate stii nimeni!

| dannyel86 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care moldovenii de peste Prut sunt popor diferit de romani. Din cate stiu din istorie, granitele s-au modificat pana acum in conditii de razboi sau cand un popor si-a cerut independenta si s-a separat de statul component.
Daca vor exista astfel de conditii pe viitor, nu e exclus sa apara alte state (despre imbinarea lor e mai greu de crezut).

| PainTech a răspuns:

De ce SUA e o țară separată de marea Britanie dacă se vorbește aceași limbă?

Limba e doar unul din factorii care compun un popor. Cultura, istoria, obiceiuri, tradiție sunt și ei factori importanți.

| tonyc7 explică (pentru PainTech):

Sa nu comparam merele cu perele. Americanii sunt o natiune multietnica, daca ar fi fost toti de origine britanica cu siguranta ar fi facut parte azi din Marea Britanie.
Pe cand croatii sunt tot sarbi, si-au luat insa o denumire diferita pentru a face secesiunea de acestia.
Ce ma surprinde e usurinta cu care s-au lasat influentati pentru a face asta (de catre Puterile straine, in frunte cu Germania in primul rand)!

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru Harfagre):

Daca nu crezi in autenticitatea Iugoslaviei ca stat-natiune, inseamna ca nu ai auzit de slavii sudici (ramura a marelui popor slav) care s-au asezat in aceste teritorii in Evul Mediu timpuriu. Tocmai asta si inseamna numele poporului iugoslav: slavi sudici. Inventii sunt croatii, bosniacii, slovenii, muntenegrenii si macedonenii care au acceptat deznationalizarea si instrainarea de identitatea lor iugoslava! Asemeni moldovenilor de peste Prut.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru Harfagre):

Zau? Pe vremea Revolutiei Americane majoritatea colonistilor erau irlandezi, mai ales dintre cei revolutionari. Iar irlandezii nu faceau parte din UK, cum nu fac nici acum (cu exceptia unei minoritati din nordul insulei).

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru tonyc7):

As zice ca macedonenii sunt bulgari.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru Harfagre):

Dupa logica ta cretinoida, si moldovenii de peste Prut sunt un popor diferit. Ba chiar, si unirea din 1859 a fost o porcarie caci Valahia conducea. Nu te auzi? Ce logica cretina ai ma. Ar trebui sa fi banat pentru prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru Harfagre):

Exact! Nu te poti abtine din a acuza oamenii ca sunt rusofili. Logic ca subiectul e despre sarbi. Dar daca zici o aberatie, te contrazici la alte lucruri. Te-ai contrazis intr-o singura propozitie. Cum sa fiu rusofil daca militez pentru unirea cu Basarabia? Explica-mi! Eu as zice ca esti Homo Americanus.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Harfagre):

Ce legatura au ungurii cu croatii?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru Harfagre):

Hai sa-ti zic un lucru: In Ungaria de azi nu era deloc pustiu asa cum zice propaganda maghiara. In Ungaria erau romani si slavi. Nu era pustiu. Iar ungurii au venit si au maghiarizat aceste populatii. De aceea consider eu ca Ungaria este o tara multi-etnica. SI cat despre sarbo-croati, de moment ce au aceeasi limba si aceleasi obiceiuri [aproximativ] ar trebui sa se uneasca. Asa nici moldovenii si valahii n-aveau aceeasi istorie. Dar aveau aceleasi inceputuri

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru Meme10Meme):

Bulgari in niciun caz!
Macedonenii sunt un amestec de sarbi (majoritatea din ei) si de romani (carora in Romania li se zice aromani sau machedoni, cum sunt alde Becali si Hagi).

| Meme10Meme a răspuns (pentru tonyc7):

Eu stiam ca macedoneana este un dialect bulgaresc dar ma rog. Oricum, e treaba lor daca vor sa se uneasca. Eu nu ii agreez deloc pe sarbi.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru Harfagre):

A fost parte din istoria României. Dar asta nu înseamna ca trebuie sa primească respectul nostru. Și mai e ceva, tot poporul era împotriva lor. Eminescu era împotriva casei regale srpe exemplu. Caragiale, la fel. Deci mai taci cu homo sovieticus al tău! Block!

| tonyc7 explică (pentru Meme10Meme):

Pana si Iorga era impotriva asa zisei,, case regale". Mai mult de atat, Iorga le-a aratat si adevarata lor origine, cea evreiasca. Si faptul ca inca se mai vorbeste de Casa Regala in prezent in cazul Romaniei, cu reprezentanti ca Duda si Margareta, demonstreaza cat de creduli suntem de punem botul la toate prostiile de inventii.

| Meme10Meme a răspuns (pentru tonyc7):

Exact! Dar nu cred ca a fost asasinat de Carol II căci el deja abdicase cu doua luni în urma. Am studiat casa regala mai bine și astfel am ajuns s-o urăsc.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu cred ca e doar vorba cum este si in Romania cum sunt oltenii, moldovenii, banatenii, ardelenii-toti sunt romani dar au obiceiuri si regionalisme ce ii deosebesc pe unii de altii.

| Digikey a răspuns:

Ai postat 138 de intrebari care iti reflecta nepriceperea in toate domeniile.
Daca ai 9 ani este aproape ok. Daca ai mai mult este grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o să se mai unească deoarece Serbia e cea mai bogată, apoi Croația, iar restul sunt cam vai de ele(nu că astea ar fi prea bine), și i-ar trage în jos. De aia nu se unește nici România cu Republica Moldova, că e cea mai săracă țară din Europa.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru anonim_4396):

Una dintre cele "cam vai de ele" este Slovenia, care este peste toate, la orice capitol.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Peste toate, la orice capitol, incepand cu nivelul de trai, este Croatia!
Apoi Slovenia, apoi Serbia, apoi Muntenegru, Bosnia si Macedonia (si mai noul Kosovo), ultimele patru fiind tari sarace, de teapa Albaniei.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Cea mai bogata e Croatia, Serbia e cea mai amarata pentru ca i s-au rupt teritorii. Insa chiar si asa, sarbii o duc mai bine decat noi, romanii.

Răspuns utilizator avertizat