| KarmenCarmen a întrebat:

Buna ziua. Cum se citește suma aceasta de bani? 3, 838.04 RON înseamnă 3sute38 de milioane 38 lei și 04 bani? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care-i legatura cu aceasta categorie? Aici se discuta despre TPU.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar la halul asta de analfabetism functional s-a ajuns ca nu mai suntem in stare sa citim un numar?

| carevaescu a răspuns:

Trei mii opt sute treizeci și opt de lei și patru bani.

Babește ar fi

Treișopt de milioane treisute obji de mii patru sute de lei.

| darrio2007 a răspuns (pentru carevaescu):

Milioanele nu se mai folosesc de ani buni.

| carevaescu a răspuns (pentru darrio2007):

La nivel informal... aș zice că se folosește destul de des. Și cu cât are vârsta mai mare cel cu care ai de a face cu atâta este mai probabil să folosească sistemul vechi. Cel puțin în București și împrejurimi.

| ZappyTv69 a răspuns:

Trei mii opt sute treizeci și opt de lei și patru bani