| Ciklone_Adelina_1980 a întrebat:

Buna ziua TPU nu vreau sa plictisesc pe nimeni dar nu prea vad intrebari si ajutoare decat pentru copii in situatii fff grave oare copii care nu au nici o boala dar care vor si ei sa traiasca mai bine nu au nici o sansa sa si spuna undeva durerea? oare asa rea e lumea in ziua de azi ca peste tot se vorbeste numai de salarii si pensii mici dar copii nostri.cat la suta din tara asta se intreaba daca poate trai un copil cu 42 de ron pe luna? santeti liberi la comentarii dar nu se face dreptate copii sunt uitati de toti e pacat ca sunt suflete nevinovate mai este cate un om cu suflet care vrea sa stranga ajutoare pentru copii dar cine sa i dea? cu o floare nu se face primavara.

Răspuns Câştigător
| TheBlackAng3l a răspuns:

Ai dreptate, nici copii nu pot traii cu 42 de lei, nici pensionarii cu 300 lei pensie, dar nici salariatii cu minumul de 700 ron asalariu pentru ca au copii de intretinut...dar nu uita ca traim in Romania unde este ceva normal desii nu ni se pare nimic normal laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

Atat este salariul minim in Romania, 700 ron?

| TheBlackAng3l a răspuns (pentru anonim_4396):

Este 870 de ron minumul si iei in mana 600 ron...ce poate face un om cu 600 de ron pe luna? nici curentu si cu gazele nu ii ajung sa plateasca pe timp de iarna, dar sa mai si manance, sa mai si faca ceva pentru copii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

Ma scuzi, dar habar nu am avut de asa ceva

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru TheBlackAng3l):

Bravo cineva care gandeste dupa realitate nu dupa mofturi

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si din salariul mic se poate obtine o avere daca stie omul sa lase distracita, bautura si tigara la o parte asa ca fiecare se plange de prostie nu criza, Romania se afla pe primul loc la vanzare de smartphone-uri si tablete asa ca unde e criza... in pastele cailor.

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru mgtow):

Pentru prosti e criza care nu stie sa furew de la stat care nu fac evaziuni fiscale inselatorii si multe altele noi romanii de rand ne numim prosti ca muncim pe un salariu de 7 mil cu care zici tu poti sa faci avere daca mai ai si 5 copii ca mine MAI PUI SI IN BANCA.hai sa fim seriosi si sa gandim inainte sa vorbim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

@UbexFlo: Cu placere, sper sa te ajute si in viitor! Iti trimit un PM, s-ar putea sa am ceva de lucru pentru tine - pastram discutia privata, nu are rost sa detaliez aici.
@Ciklone_Adelina_1980: O scurta povestioara - la un moment dat am lucrat pentru o companie americana pe un proiect destul de scurt si, la un moment dat, am avut o discutie mai personala cu omul de contact de acolo. Ei bine, avea 4 copii, sotia statea acasa, el lucra la 3 joburi, 7 zile din 7, 365 de zile pe an, si lua asta ca pe un fapt normal, nu se plingea.

Copii faci si te gindesti in perspecitva, nu ii faci si te gindesti ca iti ajunge salariul de pe o luna pe alta, dar la o adica, daca trebuie' sa il operezi pe unul si ai nevoie de 1000 EUR, sa zicem, ajungi sa plingi pe internet sau sa iti faci credite.
Personal, am prins si lipsuri, am destule lucruri de care sa imi acuz parintii, in special lipsa de initiativa si pasivitate (nu fata de mine, ci la modul general, lipsa de viziune economica), insa am si mai multe lucruri pentru care sa le multumesc.

| mgtow a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Nu toata lumea castiga 7 milioane lunar, pesimismul iti roade zilele din cate vad dar nu uita ca nu tot poporul e alcatuit din 7 milioane pe luna.

| UbexFlo a răspuns:

Daca acei copii sunt orfani, nu am nimic de comentat dardaca au niste parinti, inseamna ca parintii lor nu se ocupa de ei.Eu am 17 ani, sunt un soarece de copil si inca nu am copil si nici nu-mi doresc acum, am feresc cat pot de mult pentru ca vreau sa fac un copil atunci cand sunt eu sigura ca am cu ce sa-l cresc ca sa duca un trai cat se poate de decent si sa nu duca lipsa de nimic.Inca de acum am inceput sa pun bazele viitorului copiilor mei si nu ma las pana nu reusesc sa fac ceea ce mi-am propus pentru ca nu as fi de acord ca, atunci cand copilul imi zice"mami, vreau papusa aia"sau"mami, vreau masinuta aia"sa-i zic"mami, vezi tu, nu am bani".Nu vreau sa-mi vad copilul suferind.Asadar, copii care nu o duc tocmai bine nu au nicio vina, insa parintii lor ar trebui sa isi asume toata vina.
mentionez inca o data ca nu am nimic cu acei copii orfani, din centre de plasament, de pe strada, de unde sunt ei; chiar mi-am propus pe viitor, atunci cand voi avea o varsta si cunostinte destule de viata, sa adopt un copil. Unul din miile de la noi din tara ar fi salvat.Cat despre copii care au familii si nu o duc bine, @Spetsnaz are o bere de la mine pentru ca are dreptate.
Intr-adevar nu se poate trai cu o alocatie de 42 de lei dar sa nu uitam ca banii aia, statul ii acorda copiilor pentru a-i ajuta sa-si procure cele necesare pentru scoala.De viata copilului, de hrana acestuia si de restul ar trebui sa se ocupe parintele care ar trebui sa munceasca pentru copilul lui.happy
Eu de 42 de RON imi incarc telefonul si imi umplu un dulap cu tampoane pentru ca deh, sunt fata.Scoala am lasat-o un an, reincep de la anul, deci pentru scoala nu-mi trebuie nimic.Haine nu-mi cumpar in fiecare zi, nu merg in cluburi si discoteci, excursii si altele de genul.Parintii se ocupa de hrana, internet(care nu-l folosesc doar eu dar e mai mult pentru mine, n-am ce comenta)si rareori haine, incaltaminte si doctor(sunt mai bolnavicioasa de fel). Acum ma angajez ca sa-mi pot lua singura ceea ce am nevoie, mai ajut si in casa pentru ca nu e usor sa am unul din parinti in afara care sa munceasca, sa-si riste viata sa-mi plateasca mie scoala de soferi si sa ne intretina pe toti din familie, si o sa-mi strang bani ca sa-mi platesc scoala anul viitor pentru ca o sa merg la frecventa redusa sa pot sa si lucrez.Lupt pentru propria mea afacere ca sa fiu sigura ca "micutii"mei o vor duce bine atunci cand vor aparea.Deci, daca vrei, poti!
Daca nu vrei, nu poti si asa, sute de copii nevinovati nu pot fi egali cu ceilalti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UbexFlo):

Ai face bine sa intri in politica si sa nu uiti niciodata de unde ai plecat. Tara asta are nevoie de mai multi luptatori ca tine. Toate cele bune si multa sanatate iti doresc!

| UbexFlo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos.M-am gandit si la politica, am studiat fel si fel de legi pentru ca mi s-au trantit multe usi in nas si am incercat sa-mi fac dreptate intr-un fel sau altul fara sa ma bag prea mult peste institutii si sa respect regulile bunului simt.
In ceea ce priveste tema pe care se discuta. Poate doamna cu intrebarea o sa creada ca o duc rau si muncesc de la 17 ani sau alte prostii pentru ca fiecare e liber la opinie.O duc chiar foarte bine, nu mi-a lipsit nimic si chiar daca mi-a lipsit, mi-a lipsit pentru perioade scurte de timp pentru ca tot omul mai are probleme.Motivul pentru care am luat-o pe calea asta este ca nu vreau sa stau o vesnicie pe banii parintilor.Viata e scurta si inteleg ca trebuie traita din plin dar mai bine muncesc din plin pentru viitor acum pentru ca, la 50 de ani poate n-o sa mai pot.la 50 de ani merg la statiune si ma distrez laughing
Cel putin asta e parerea mea.Viata e scurta si ca sa ne implinim anumite vise si sa muncim pentru copii nostri, dureaza destul de mult.
Doamna cu intrebarea probabil a facut toti acei 5 copii pentru ca primeste lunar o suma de bani.Nu vreau sa judec pe nimeni chiar in halul asta dar de ce nu mergeti la munca, doamna?
Cunosc persoane care muncesc cu ziua la bunicii mei pe camp si reusesc sa-si intretina familia.Sau poate ca va este rusine sa munciti intr-un anumit domeniu.Si eu am diplome de Leader in afaceri, de PR in afaceri, tot felul de prostii si ma angajez ca vanzatoare la un chiosc de ziare.Asa, si? Nu multi dintre noi ne nastem direct directori de firme si de banci.Toti plecam de jos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UbexFlo):

Ce zici tu acolo e o mentalitate FOARTE sanatoasa, care insa la noi lipseste cu desavirsire, putinele exceptii fiind ca un diamant in noroi. La noi majoritatea zic "fac o facultate, sa imi dea statul de lucru" dupa care "am facut copii, statul sa ma ajute" si dupa aia "gata, ce bine, m-am pensionat anticipat, acum sa vina copiii sa aiba grija de mine".
P.S. Am muncit si pentru 10 dolari pe saptamana, si pentru 120 pe ora. Totul e sa vrei mai mult si sa demonstrezi ca meriti mai mult si sa nu astepti sa iti dea dumnezo' sau statul, in cazul asta. Stiti cum e zicala aia - dumnezo' iti da, dar nu iti baga si in traista.

| UbexFlo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si inca ceva.Multumesc pentru site-ul de pe profilul tau.Chiar astazi cautam ceva care sa ma ajute la proiectul meu si am gasit acolo.tongue

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru UbexFlo):

Eu am pus intrebarea pentru cei care chiar stiu sa dea sfaturi bune la romani care vor sa aiba ceva si in Romania nu se poate nu pentru pustoaisce ca tine care nu cred ca stii ce inseamna sa te gandesti ce mananci maine si copii i-am facut cand nu era criza si aveam sa le dau de toate si i-am facut ca asa a vrut dumnezeu nu pentru ca sa iau bani de la stat cred ca esti prea afoana sa gandesti ca femeie ca poti face copii pentru bani e ceva iesit din comun si cum am vazut ca ti s-a spus mai devreme ca sa intri in politica cred ca cu oameni ca tine am ajunge mai rau ca grecii ca tu dai la aia care le trebuie sa si incarce telefonul si de tampoane nu la aia care nu au ce manca.si de munca am muncit unde s-a putut si pe cat s-a putut ca nu mi-e rusine de munca mi-e rusine cand vad raspunsurei date de fete ca tine daca nu esti in tema nu te baga asa zic eu poate te deranjeaza parerea mea dar mai bine stai in banca ta si nu mai critica tu parinti eu cred ca nu ai avut lipsa de nimic ca daca aveai vedeai si tu ca nu parinti sant de vina

| UbexFlo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, corect.Era si un banc cu un om prin de inundatii care se tot ruga la Dumnezeu sa-l ajute si vreo 3 zile au tot venit barci sa-l salveze dar el refuza spunand ca Dumnezeu il va ajuta.intr-un final moare inecat, ajunge in fata lui Dumnezeu si il ia la rost ca de ce nu l-a ajutat la care Dumnezeu ii raspunde:"Ti-am trimis trei barci, de ce nu te-ai urcat in niciuna din ele?"
Tipic romanului.
Eu ma bucur ca am reusit sa o iau pe urmele tatalui meu fara sa fiu obligata, am luat-o pur si simplu si pot sa-l bucur cu asta.imi doresc sa fac o facultate la care nici nu s-ar fi gandit vreodata ca o sa ajung, ca o sa vreau sa fac asa ceva.Dar facultatea aia nu o fac ca sa-mi dea statul loc de munca.O fac doar ca sa-mi aprofundez cunostintele pentru ca am nevoie de multe cunostinte pe viitor.Pe langa o facultate la zi, m-am mai gandit la una la distanta.Desi sunt sigura ca o sa reusesc cu planurile mele pentru ca am incredere in ceea ce fac, totusi vreau sa am si un job pe care mi-l doresc de mult timp si dorinta s-a accentuat de aproximativ o luna de zile cand am vazut ca nu mi s-a facut dreptate, faptasul a plecat din tara si se simte bine iar eu am ramas cu suferinta.Nu vreau sa mai pateasca si altcineva acelasi lucru, cel putin dintre cei care vor ajunge pe mana mea.Nu se imbina deloc mecanica cu criminalistica insa sunt doua lucruri pe care imi doresc sa le fac si nu ca sa-mi dea statul bani(ma descurc si singura), ci pentru ca am nevoie de cunostinte si pentru ca imi doresc sa fac dreptate in partea me, sa fac dreptate celor care trec prin biroul meu.Sunt constienta ca e mult de munca, de invatat, de umblat dar daca pot acum sa stau cu noptile si sa muncesc pentru viitorul meu, sigur o sa pot si mai tarziu.
Momentan abia astept aia 42 de lei alocatie ca sa nu cer de la tata pentru niste chestii de care el n-ar trebui sa se intereseze dar va veni si vremea cand o sa-mi ajut si parintii(pentru ca m-au crescut si ca au avut grija de mine)si copii(sa invete sa isi construiasca un viitor).
Poate din impozitul pe care va trebui sa-l platesc eu la stat peste cativa ani, va primi si doamna o parte.straight face (mai sunt si eu ironica, ce sa fac)Sunt copii care lucreaza, copii ai nimanui care trag cat pot sa-si castige existenta si un adult nu poate?
Daca lipsa educatiei(scoala)e o problema, am si pentru asta un exemplu. Bunicul meu are 4 clase, atat.Cu patru clase a reusit sa lucreze undeva, are unde dormi, a crescut 3 copii si 3 nepoti, are o pensie.A fost pe cale sa-si piarda casa, toata munca de 50 de ani dar nu s-a plans nimanui ca i s-a stricat telefonul fix.

| UbexFlo a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Ba am avut si eu lipsuri la vremea mea, chiar am stat si singura 2 ani de zile cand habar nu aveam cu ce se traieste viata, nu aveam bani decat alocatia aia de 22 de lei cat era pe vremea aia pentru ca parintii munceau in strainatate sa isi achite bancile.Intr-un final au vandut si casa dar am ajuns din nou sa nu-mi lipseasca nimic pentru ca au muncit pentru mine.La mine, daca cineva a facut o greseala, am luptat toti(au luptat ei, inca eram prea mica)pentru a rezolfa problemele.Sunt foarte in tema pentru ca stiu ce inseamna fel si fel de probleme, pot sa fiu pustoaica si ce vreti dumneavoastra atata timp cat eu sunt constienta de viata mea si de cine ar trebui sa isi asume vina.Si pe mine m-au conceput ai mei cand nu era criza si a venit si criza.N-am suferit prea mult pentru ca parintii au luat masuri si m-au tarait prin cele mai bune licee din oras.Ca am luat eu decizia asta, asta e strict problema mea, am luat-o pentru un viitor mai bun.happy

| UbexFlo a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Se vede ca toata lumea e contra a ceea ce spuneti dumneavoastra.Eu, spre deosebire de dumneavoastra, va respect chiar daca mi-ati adus atatea inujurii, atat directe cat si indirecte dar comportamentul dumneavoastra lasa de dorit.Dca sunteti asa rea de gura mi se pare normal sa nu va ia nimeni la munca serioasa s sa va si tina pe o perioada mai lunga de timp.Nimeni nu accepta"da-mi si mie" in ziua de azi pentru ca fiecare stie cat de greu se face banul si nimeni nu-si mai permite sa arunce cu ei.

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru UbexFlo):

Dar eu nu am cerut la nimeni si de munca am eu am pus problema pentru toti copii si parinti din Romania dar oricum vad ca sa deviat mult de la intrebarea mea. vezi tu eu am norocul ca am un calculator sa vad ce se mai petrece in Romania si va pot spune voua de saracie ca in mod normal nu au calculatoare saracii dar voi cum nu prea santeti in cauza va spun eu ca ar trebui sa deschideti bine ochii ca nu ne asteapta nimic bun oricum cred ca media de varsta la cei care au raspuns la intrebarea mea este intre 16 25 ani dar ma bucur ca totusi unele raspunsuri sant adevarate

| UbexFlo a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

"vezi tu eu am norocul ca am un calculator sa vad ce se mai petrece in Romania si va pot spune voua de saracie ca in mod normal nu au calculatoare saracii dar voi cum nu prea santeti in cauza va spun eu ca ar trebui sa deschideti bine ochii..."
Cum zicea cineva mai devreme, intr-o intrebare anterioara cereati sa vi se doneze o unitate, ca aveti 5 copii.Ori aveti, ori nu aveti? Aveti un calculator, l-ati reparat de vreo 5 ori(reparatiile costa bani)+internet si totusi va plangeti ca aveti un salar de 7 mil si aveti si 5 copii.De ce nu luati haine la copii cu banii aia care ii dati la internet pentru ca vad ca dumneavoastra va folositi mai mult de internet, nu copiii. Daca sunt mai mici, copii nici nu ar trebui sa fie lasati la calculator pentru ca educatia pe care au primit-o si pe care o vor pirmi de acum incolo se va duce de rapa.

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru UbexFlo):

Stii tu chiar imi place cum gandesti darrrrrrrrr ai uitat un lucru fffff important daca am calculator tot pentru copii l-am luat tot pentru copiii platesc si internetul dar eu nu m-am pus pe mine in cauza de exemplu mai fa tu odata socoteala cati bani iti trebuie sa trimiti 4 copii la scoala pe sistemul tau economic si unitatea am ceruto pentru ca nu imi ajunge un bax de pulpe sa le dau la cei cinci copii pentru ca pulpele astea se gatesc si ele de exemplu ciorbe mancare si ce se mai poate face. cit imi mai ramane pentru micile pofte ale copiilor? si tiam mai zis pe internet tot pentru ceva interesant am intrat locuri de munca si ce se mai gaseste pe aici si hopa am dat de voi care ascultati si raspundeti la intrebari fiecare in felul lor

| UbexFlo a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Bine, 2 baxuri de pulpe.Are 20 de kg un bax, ce mama naibii.
Pe internet nu are nimeni sanse sa gaseasca de munca daca nu are scoala si experienta, asta deja e veche.Tot ziarul e mai practic, tot ziarul si fortele de munca salveaza.Dar nah, multi vor lux si se plang pe la altii ca o duc rau.Nu se face asa, in niciun caz.
Si nu vreau sa par nici nesimtita si nici laudaroasa dar eu am portofolii de mii de pagini facute pentru scoala si sunt scrise de mana si din capul meu. daca un om vrea sa invete, invata si fara calculator. Poate am fost nesimtita si sunt constienta, imi cer si scuze in fata copiilor dumneavoastra pentru treaba asta dar ceva nu miroase bine.Nu sunt eu in masura sa judec oamenii si sa anchetez de ce si cum dar sunt multe lucruri care nu se leaga.
Oricum, nu are rost sa ma contrazic pentru ca nici eu nu ma aleg cu nimic si nici dumneavoastra asa ca.
Oricum, sfatul meu e sa dati un exemplu frumos copiilor dumneavoastra si sa nu-i invatati sa se planga atunci cand duc lipsa de ceva, ci sa lupte pentru ceea ce vor.happy

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru UbexFlo):

Acum m-am uitat si eu intr-un final la profilul tau hai sa fim seriosi cu asa profil chiar crezi ca ai putea sa mi dai tu mie sfaturi si tu vorbesti de ''sa nu se planga la nimeni''ca tu numai asta vad ca faci pe site ul asta ma rog hai sa incheiem ca nu are rost sa ne criticam eu iti doresc sa ajungi cineva in caz ca pana la urma ai terminat scoala ca nu am timp sa ti citesc tot profilul. luna viitoare o sa iau 2 baxuri de pulpe sa mi ajunga dar ce ne facem ca sa scumpit uleiul zaharul faina toate. hahaha mai facut sa rad serios stai cuminte ca mai ai de crescut bafta

| UbexFlo a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Cum am mai spus, cu scoala e treaba mea ce am facut. Daca am avut probleme, am trecut peste ele, am luptat pentru ca asa am simtit. Daca nu merg la scoala anul asta si continui de la anul, o fac pentru asa cred eu ca e mai bine pentru viitorul meu, pentru ce imi doresc eu pe viitor nu am nevoie de scoala dar o voi continui pentru ca invat lucruri noi.Eu nu ma plang ca nu am aia, ca nu am aialalta.Eu stau in chirie si platesc 15 mil pe luna toate utilitatile+chiria si raman cu cateva mil pe care stim sa le impartim in asa fel sa nu ne plangem de nimic si sa nu ducem lipsa.Raman cu ceva mai putin decat salariul dumneavoastra.Eu spre deosebire de altii incerc sa-mi pun bazele viitorului pe cand dumneavoastra nu ati fost in stare sa va ganditi ca poate vin vremuri grele.O sa ajung cineva pentru ca nu am gura mare si nu ma apuc sa cersesc mila din partea nimanui.Fiecare om are problemele lui dar eu nu am cerut mila nimanui de pe TPU. Daca au fost momente in care nu am avut ceva ce mi-am dorit, am speram, am ajutat familia si am obtinut ce mi-am dorit si a fost totul bine.Eu am cerut pareri si cele mai multe legate de relatia mea cu familia, de dragoste si de planurile mele de viitorwinking
Mergeti in Italia ca exista asociatia"Caritas"care da alimente si haine strainilor.E mai usor asa.Primiti totul gratis, doar cu o simpla deplasare la sediu. Daca ploua afara vi le aduce acasawinking
Urat din partea dumneavoastra.,

| CataC a răspuns:

Intrebarea trecuta cereai unitate PC ca ai 5 copii. Cand ai facut aia 5 copii te-ai gandit cu ce-i cresti?
NU e responsabilitatea statului sa-ti creasca tie copiii, e responsabilitatea parintilor sa-i creasca si sa-i intretina din salariile lor.

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru CataC):

Eu sunt intrata pe site ul asta de 8 zile ma gandeam ca e ceva serios dar vad ca aici daca intrebi ceva esti mai mult criticat sau luat la misto nu stiu cine ia pus numele TPU ca nu e corect eu credeam ca daca te uiti la o intrebare si te crezi in stare sa raspunzi sau daca ai trecut prin asa ceva dai sfaturi dar vad ca nu e asa.da asa e e responsabilitatea mea si a sotului nu am zis ca nu dar de ce copilul este ignorat peste tot ne mai vaitam noi romanii ca santem pe primul loc la abandon de copii si la abandon scolar ca mai zicea cineva ca alocatia e pentru scoala ce poti sa iei cu bani astia faceti voi socoteala sau daca santeti la scoala vedeti ce puteti sa luati cu 42 de ron pe luna

| UbexFlo a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Cate nu-mi iau cu 42 de ron pentru scoala.Un caiet mic e 60 de bani si unul mare e 2 lei.Nu cred ca,,, copii scriu atat de mult la scoala, incat sa cumpere in fiecare luna caiete din toata alocatia. Pixurile, daca chiar se face economie, sunt la 3 lei seturi de cate 10 pixuri.Si eu scriu tot cu de alea, am o pasiune aparte pentru pixuri si cand merg undeva imi fac provizii de pixuri si caiete daca am bani, chiar daca momentan nu am nevoie mare de asa ceva.Asadar..Puneti toti acei banuti la un loc si pentru scoala treaba e ca si rezolvata.Cu hainutele, daca iarasi se face economie, nu mergem sa cautam adidasi diesel sau puma si pantaloni gucci, posete mai stiu eu de care.Cu mancarea la fel.Din salarul dumnevoastra si al sotului va puteti creste copii doar cu carne.Un bax de pulpe e in jur de 70 de lei si are cateva kg bune de pulpe si tine destul de mult.Lumina, gaz, apa..Astea pot ajunge in jur la 3-4 mil pe luna(maxim). Daca stati la casa, legumele ar fi trebuit sa le aveti deja, daca nu, daca stiti sa faceti cumparaturi si de unde, nu aveti nevoie de prea multi bani si mai raman si pentru micile pofte ale copiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Cine te pune sa intrii in polemici? unde esti luata la misto poti face raport, asta denota ca ai intrat pe site fara sa citesti regulile, ceea ce doresti tu au dorit si altii. Sa zica mercii copii tai ca au un acoperis deasupra capului, au ce manca si cu ce se imbraca, situatia este destul de neagra dar ce putem face noi? Daca ai o idee cum am putea schimba totul inspre bine spune-ne si noua, tu crezi ca noi nu suntem constienti de asta? pe cine vrei sa iau de gat si sa dau cu el de pamant ca sa se rezolve situatia, pe tata? ( dumnezeu sa-l ierte ) sa fim seriosi

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru anonim_4396):

Daca aveam idei iti dai seam, a ca spuneam la toata lumea si am incercat sa dau report dar nu pot.si copii mei slava domnului au deocamdata de toate durerea mea e ca la copii din Romania nu se prea gandeste nimeni asta am vrut sa spun nu ca mor de foame daca am cerut o unitate. scuzati-ma cei care vau deranjat intrebarile mele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei sa muncesti si ai macar un neuron functional, ai. Copiii nu ii cresti din minciuna aia de alocatie si nu faci credit/iti cumperi tot felul de timpenii de care nu ai nevoie sau nu ti le permiti pe termen lung. Stii care a fost raspunsul unui vicepresedinte (sau ceva de genul) american la problema crizei ridicata de americani? Nu a zis ca Basescu sa plece in alte parti, le-a zis foarte simplu: e criza, asta e, ne pare rau, daca nu mai faceti fata, atunci luati-va inca o slujba.

| Ciklone_Adelina_1980 explică (pentru GabiDumitrescu):

Buna poate la america ni sant sanse sa ti iei 2 slujbe dar in Romania te da afara si de la slujba care o ai ca daca ar fi slujbe romanii nu sant puturosi dar ce sa faca

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Ba da, sint puturosi, prosti, ignoranti. Ma uit la tine cum scrii, de exemplu. Eu daca stiu ca inca nu am cunostintele si experienta necesare pentru a avea un venit de 5000 EUR pe luna, nu ma pling, ci incerc sa ajung acolo. Sanse sint peste tot, totul e sa te lupti pentru ele si sa nu te cramponezi in conditiile in care ai ajuns.
P.S. Cunosc licentiati care au fost in Anglia si au lucrat in agricultura, de exemplu. Cunosc oameni cu facultate care au lucrat in constructii si acum au afacerea lor pe domeniul lor de activitate, sau pe cu totul alt domeniu. Cunosc oameni care au fost la stadiul de cersetori si au ajuns milionari in euro. Totul e sa vrei, sa nu astepti sa iti dea altii si, cel mai important si cel mai greu de facut, SA NU TE PLINGI!

| IonelaDY a răspuns:

Ai mare dreptate, un copil nu poate trăi cu 40 de Ron, dar din câte am văzut statul cheltuieşte mult mai mult pe întreţinerea deţinuţilor decât pe salarii şi pensii. Şi poate că e criză dar noi românii nu stăm atât de prost cu banii, pentru că lumea mai are banii de mers în vacanţă la mare, la munte, la restaurante... Dovada fiind vara asta litoralul fiind plin de turişti şi dacă nu au bani de mers în vacanţe, împrumută de la bănci. Aşa că nu e atât de mare criza la noi în România.