| anonim_4396 a întrebat:

De ce dintre toate pltile care se fac:"salarii, pensii si altele" indemnizatia pentru crestere copil cei 6 milioane nu s-a marit de cand a iesit? s-a incercat un artificiu cu cei 85% din venit daca ai salariul mai mare, dar cu 8 milioane nu poti trai 2 suflete, si sa-i acorzi tot necesarul de care are nevoie unui copil.
parlamentarii sa doarma linistiti pe scaune si sa incaseze zeci de milioane lunar...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai stai asa. Daca nu ai salariu mai mare, asa incat 85% sa fie peste 8 milioane, inseamna ca din salariul asta traiai si inainte. Deci nu e nimic in minus. Stiu ca e greu sa cresti un copil din 8 milioane, dar nu cred ca te apuci sa faci un copil cand castigi sub limita subzistentei. Intai te zbati, iti mai iei un job, te supracalifici, castigi mai mult si apoi te gandesti la copii.
Motivul pentru care aceasta suma nu depaseste 8 milioane este acela ca acesti bani provin din contributiile mamei din perioada in care lucra. daca contribuie putin, primeste putin.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai sunt multe persoane pentru care aceasta suma este mult mai mare decat 85% din "salar" si atunci e greu de suportat de la buget

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiti ce faceti voi? Va faceti niste socoteli proaste. Va imaginati ca gata faci un copil suspenzi contractul si cistigi bani fara sa muncesti. Dup-aia, in timpul asta mai faci un copil, si inca unul, si inca unul..., numai ca iei o teapa, ca statul nu te tine acasa pe bani decit pentru 3(trei) copii. Credeti voi ca faceti copii, statul va da bani si va duceti si munciti la negru, da nu prea tine vrajeala. Remarc o gindire similara cu a rromilor ( daca vreti voi ), din firma in care lucrez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema nu e la mine care am putin pe cartea de munca pentru ca majoritatea patronilor pun minim pe economie ca ei sa plateasca putin impozit la stat.atunci cu ce sunt eu vinovata?