| danaieladaniela a întrebat:

Buna ziua tuturor.
De 2 luni de zile ma confrunt cu o durere sufletesca, nu stiu ce sa mai fac!
Iubitul meu a murit intr-un accident de masina. De atunci nu mai am chef de viata... doare atat de tare, nu am chef sa vorbesc cu nimeni, nici sa mananc.

Pur si simplu nu ma pot obisnui cu chestia asta, de ce mi l-a luat Dumnezeu de langa mine?
este foarte greu pentru mine sa trec peste. Seara ma uit la stele credand ca ele ma vor ajuta sa trec peste situatia asta...inca astept ca el sa se intoarca la mine, astept sa imi dea un semn.
El credea foarte mult in chestile paranormale.​

Inainte de a se intampla tragedia asta cu cv timp mi-a zis ca daca ar fi as moara ar vrea as fie in bratele mele. (relatia noastra a fost la distanta) Si ca nu vrea sa ma piarda niciodata. ​

Si a mai zis ca el nu o as ma lase nici dincolo de moarte.​

Imi vine as o iau razna...mi-e greu as inteleg.​

Ce as putea face?

Răspuns Apreciat de Editori
| Anonima3127 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru pierderea ta. Niciodata nu este usor sa pierdem pe cineva drag noua, mai ales stiind ca pierderea este una definitiva. Da, durerea uneori poate fi coplesitoare si tindem sa credem orice pentru a ne usura durerea.
Da, poate cateva sedinte de terapie cu un psiholog te pot ajuta, dar cert este ca ai nevoie de timp, timp pentru a te vindeca... pana la urma durerea va deveni mai usor de suportat. Este foarte important sa ceri ajutorul celor din jurul tau, asa cum spuneam, poti solicita si ajutor de specialitate. Nu te inchide in tine, incearca sa vorbesti cat mai mult despre ceea ce simti.
Daca doresti si consideri ca te-ar ajuta sa vorbim mai mult, nu ezita sa imi lasi mesaj in privat.

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa iti zic pe scurt, un alt caz de acest gen, tot legat de o fata.
S-a intamplat, la fel, ca iubitul ei sa moara intr-un accident. A suferit foarte mult, a vrut chiar sa moara si aproape i-a iesit daca nu a fost salvarea prin apropiere. A vurt mai mult sa moara din cauza ca mereu ramanea singura, nu stia ce sa mai faca, cu cine sa mai vorbeasca.
Dupa ce a trecut ceva timp, acea fata a dat de altcineva. Acum nu trebuie sa te gandesti ca totul se rezuma la iubire mereu, la cupluri si lucruri de genul.
A dat de altcineva care a facut-o sa inteleaga ca lucrurile... se intampla uneori pentru ca asa trebuie sa se intample. Daca asta era singura sansa ca alte persoane sau chiar acea fata sa fie fericita... atunci asa asa trebuia sa se intample, din pacate.

Anii au trecut si acea fata s-a simtit iar fericita si duce cea mai fericita viata acum, nu neaparat pentru relatie, ci pentru ca... viata a continuat. In fiecare seara se roaga la acel prieten pierdut pe drumul vietii, sa ii fie bine acolo unde este, pentru ca asta a fost "rolul" lui in toata povestea si inca mai este.

Aceste momente se mai intampla, peste tot in lume, doar ca la cat de multi oameni sunt pe Pamant, este greu pana ii ia pe fiecare in parte destinul si aceste cai misterioase. Momentele intamplate s-au intamplat pentru a ne pregati pe noi pentru momentele care vin, momente in care trebuie sa luam noi decizii, in care trebuie sa se schimbe ceva in viata noastra. Daca nu ar trebui, aceste momente nu ar mai fi.

Imi pare rau pentru pierderea ta, si din pacate nu pot sa te ajut mai mult. Sper doar ca te simti si 0, 005% mai bine din ce ti-am scris aici si sa nu renunti la viata ta. Acestea sunt momente. Momente!

| Mosotti a răspuns:

Te duci la medic si spui, o sa-ti dea niste antideprevie daca nu se rezolva altfel, nici asa sa o tii asa in continuu.
Si el va zice daca sa iei trat sau sa nu.

S-a intamplat asta e, suferi un timp dar nu asa sa-ti fure viata, cu timpul gasesti alt iubit si aia e, mergi inainte.

| Freya1 a răspuns:

E foarte dureros sa treci prin lucruri de genul, dar din pacate nici unul dintre noi nu e in masura sa te sfătuiască cu ceva mai mult decat sa fi puternică și să mergi la un psiholog.
Durerea din suflet va rămâne, dar in timp, poate cat de cat se va mai extirpa.Nu pot sa iti cer ca de maine sa zburzi ca un mielusel, dar pot sa te sfătuiesc să încerci să uiți.
Păstrează amintirile într-un colți de suflet si inchidele cu "cheia "până o sa ai puterea necesară sa le deschizi fara sa te distrugă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vorbești foarte mult cu părinții tai, cu o prietena. trebuie sa mergi la psiholog sa treci peste. Pentru ca stand asa in fiecare zi vei intra in depresie. Usor nu este și nu îți va fi curând. Nici nu vreau sa ma gândesc prin ce treci in fiecare minut din viața ta. Însă trebuie sa te gândești ca dacă continui asa te vei distruge psihic. Sunt sigura ca iubitul tău ar vrea sa te simtă bine, nicidecum la pământ. Asa ca pentru el, pentru a se odihni in pace, ridica te și lupta pentru o viața mai buna, pomenește l si nu uita ca de acum încolo ai un Ingeras păzitor care va fi lângă tine toată viața. Viața merge înainte, fi puternica și plângi nu tine in tine. Dar nu lasa lacrimile sa te distrugă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de sprijin din partea celor dragi, si de un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu cred in chestii paranormale.
Din punctul meu de vedere, cel care îți intră în minte nu este prietenul tau, este un demon care se hrănește cu suferință ta. Pentru că ești la pământ s-a lipit de tine, nu-l confunda cu iubitul tau.
Daca ar fi el. Ai simți împăcare și iubire neconditionata, nici într-un caz durere.

Dacă e adevărat sau nu, nu prea contează, pentru că o dată ce îți dai seama de asta. Incepi să ieși încet încet din suferință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleanțe! sad
Dumnezeu să te mângâie...