| Zâmbărici a întrebat:

Bunaaaaa! Ce faceti?batting eyelashesDa-ti si mie niste retete de prajiturilaughingdar pe care le-ati facut voi si stiti ca sunt bunelaughingMi-a venit un chef nebun sa fac in noaptea asta >prajiturilaughingcu varu meubatting eyelashes? MS mult:X

Răspuns Câştigător
| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Prajitura cu cocos si crema de vanilie
Ingredienta pentru foi : Pentru crema de cocos
250 gr faina 6 albusuri
100 g margarina 200 g zahar
un ou 150-170 g de cocos
150 g zahar
2 linguri smantana
1 praf de copt

Pentru crema de vanilie
6 galbenusuri
3 linguri de faina
200 ml lapte
100 g unt
200 g zahar
1-2 pliculete zahar vanilat

Mai intai pregatim foile. Amestecam bine toate ingredientele pana obtinem un aluat neted. Ii dam o forma aplatizata, il invelim in folie alimentara si-l dam la frigider pentru o ora. In felul asta aluatul se intareste si se intinde mai bine.
Pregatim crema de cocos: batem bine albusurile cu zaharul si adaugam si nuca de cocos, amestecand usor cu o lingura.
Aluatul pentru foii il impartim in doua. Intindem prima foaie, o asezam intr-o tava (23x33 cm), intindem crema de cocos si ultima foie de aluat. O intepam din loc in loc cu o furculita.
Dam la cuptrul preincalzit la 180 gradeC, pentru 40-45 de minute.
Dupa ce s-a racit complet intindem deasupra crema de vanilie: amestecam galbenusurile cu zaharul, faina, vanilia. Turnam laptele suvita si fierbem pe foc pana se ingroasa. La sfarsit dupa ce s-a racit crema adaugam si untul.
Radem ciocolata deasupra.
E o prajitura delicioasa, cine iubeste cocosul in combinatie cu ciocolata, trebuie sa o incerce.

4 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Buna,
In primul rand trebuie sa verifici ca ai toate ingredientele necesare.
Iti propun 2 retete.
1. Chec Nunuta
Ingrediente:
5 oua
1 cana de zahar (250 gr)
1 cana de faina (250 gr)
2-3 lingurite de cacao
1/2 canuta de ulei
Mod de preparare:
Se separa albusul de galbenus. Bati spuma albusuri pana devine o pasta destul de tare dupa care adaugi treptat zaharul in ploaie. In momentul in care zaharul este cat de cat topit adaugi galbenusurile trepatat.
Spre final adaugi un pic de ulei dupa care in ploaie faina si restul de ulei.
Din compozitia finala pui intr-o cana 4-5 linguri peste care adaugi cacao si le amesteci.
Intre timp ungi 1 forma de cozonac (chec) cu putin ulei si pui peste o hartie de gatit. Adaugi compozitia din castron cam jumatate dupa care pui amestecul de cacao si din nou ceea ce a mai ramas din compozitie. Cu o furculita incepi sa mai omogenizezi cat de cat continutul.
Se da la cuptor timp de 50-60 min la temperatura de 180 grade in prealabil incalzit.
Pofta buna!
2. Tiramisu
Timp de preparare:
1/2h (complexitate redusa)

Ingrediente:
400 gr piscoturi
6 oua
500 gr mascarpone
4 lg zahar
1/2 l cafea naturala
100 ml lichior Amaretto
1 lingura cacao

Mod de preparare: Se separa ouale, albusul se bate spuma tare. Se freaca galbenusul cu zaharul, apoi se adauga treptat la albus. Se amesteca apoi compozitia cu mascarpone, pana se obtine o pasta.

Intr-un recipient ( tava, platou) se va aseza un rand piscoturi. Acestea le vom insiropa cu cafeaua in prealabil pregatita. Peste ele se va pune un strat de crema. Se continua asa pana la epuizarea materalului (piscoturi, cafea, crema).

Cand totul e gata se pudreaza pe deasupra cu cacao. Se pune la frigider 1/2 h si se serveste rece.
Pofta buna!
LA MULTI ANI!

| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Sa stii ca e foarte buna. A avut mult succes. E o combinatie supee intre crema de vanilie si cocos

Ciao baw! Sper sa-ti pleaca... Rasfata gustul mintii

| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Http://images.google.ro/......tp?/imgres
Uite si situl de unde am luat-o. Sunt si poze... Yumy!

| SelenaDesire a răspuns:

Pai ar fi multe, dar una sigur poti sa-ti dau:

Blat: 4 oua; 180-200 g zahar; 240 g faina; 4 linguri ulei; 1 pachet praf copt; sare.
Se bat albusurile spuma cu un praf de sare, se adauga zaharul si se continua baterea pana devin ca o zapada tare. Se adauga galbenusurile frecate un pic cu uleiul si la sfarsit faina amestecata cu praf de copt. Se coace blatul la 175 grade intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina de cca. 25/32. Se taie blatul in doua si se pune crema intre foi, apoi se adauga glazura.
Crema : 350 ml lapte; 1 ou; 3 linguri budinca Dr. Otker; 150 g unt; 250 g zahar; 50 g nuca cocos; sucul de la 1/2 lamaie; esenta de vanilie.
Se bate oul, se amesteca cu laptele, zaharul si amidonul si se bate cu un tel pana se topeste zaharul. Se pune la foc mic, amestecand continuu pana se ingroasa crema ca o budinca. Se ia de pe foc si cand este calduta se pune zeama de lamaie, se incorporeaza untul si se adauga nuca de cocos.
Glazura: restul de budinca praf; 250 ml lapte; 3 linguri zahar, 50 g unt, 100g ciocolata.
Laptele se pune pe foc cu ciocolata; praful de budinca, zaharul se amesteca cu cateva linguri de lapte. Se amesteca continuu pana se ingroasa. Se ia de pe foc, si se incorporeaza untul cate putin. Se intinde apoi pe prajitura.

Eu l`am incercat, si e super bun, sper sa-ti placa si tie.