| Vernusio a întrebat:

Ca sa fii sofer pe autobuz, trebuie sa faci mai intai scoala pentru masini mici si apoi pentru autobuze sau poti face scoala direct pentru masini mari de tip autobuze? cum e?

Răspuns Câştigător
| presus a răspuns:

Fara categoria B nu poti sa ai C, C+E, D. Poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani, dar exameneul se poate da doar dupa implinirea varstei. Asta pentru a obtine categoria B (pentru masini obisnuite), dar tu vrei categoria C (autobuz). Pentru acea categorie trebuie sa ai varsta de 21 ani, si categoria B luata.

| mgtow a răspuns (pentru presus):

25 de ani pentru D si cu B scos poate da direct autobuz nu mai e ca inainte, tu zici dupa legea veche acum s-a modificat

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Presus a gresit. Prima data B apoi D cu atestatu de persoane si sa ai 24-25 de ani impliniti pentru a putea conduce un BUS/autocar. Stiu pe unu care are B si D. Eu le am pe toate de la B pana la DE am lucrat si pe bus dar acum sant pe tir, in Romania dar si in strainatate sant in mare cautare soferii profesionisti